Protokoll 2023/24:66 Tisdagen den 6 februari

interpellationsdebatt / Svar på interpellation 2023/24:391 om uppsägningar inom Skatteverket
Anf. 102 Sofie Eriksson (S)

Fru talman! Vi var några som hörde brösttonerna från moderater och sverigedemokrater under förra mandatperioden, som på olika vis totalt dömde ut det arbete som den socialdemokratiskt ledda regeringen gjorde på området folkbokföring för att öka kontrollen och kvaliteten i våra register. Det vi gjorde var att ge Skatteverket möjlighet att göra de kontrollbesök man nu gör. Det var vi som återinförde folkbokföringsbrottet, för det fanns inte längre eftersom alliansregeringen hade avskaffat det. Vi ökade anslagen till Skatteverket och gav myndigheten nya verktyg för att man skulle kunna hantera dessa stora problem.

Ändå fick vi höra att det var fullständigt otillräckligt. Det enda som dög var en ögonblicksbild, alltså en folkräkning. Det fanns politiker från Sverigedemokraterna och Moderaterna som pratade om att räkna tandborstar och knacka på varenda dörr.

Nu får vi höra att det ska göras en lägesbild men att det viktiga är att förbättra de löpande registren. Det var ju detta arbete vi socialdemokrater inledde men blev utdömda för.

Det handlar ju lite grann om vad det är för ord vi använder om varandra. Vad är det för ord som används som slagträn i en politisk debatt för att vinna val? Och vad är de där orden värda efter valet?

Det är ju väldigt bra om det är så att de besparingar som görs nu på Skatteverket inte drabbar folkbokföringsarbetet. Men jag ställde den här interpellationen på grund av en ärlig oro över att det skulle gå ut över det. Att avsluta en provanställning är ju att säga upp folk. Många av dem som har dessa provanställningar har jobbat med just folkbokföring. Min oro kvarstår.

Jag hoppas att det är så som finansministern säger, att arbetet ska fortsätta och intensifieras. Men jag vill ändå framföra att det finns en annan aspekt av det här, det har vi pratat om tidigare i kväll, nämligen tilliten till våra myndigheter och till våra system. När man hela tiden sätter ett likhetstecken mellan effektiviseringar och att centralisera, då blir många människor därute jäkligt besvikna och arga.

Hur kan det vara så att besparingar alltid innebär att jobben ska ligga kvar i Stockholm men tas bort någon annanstans? Det har jag väldigt svårt att begripa, faktiskt. Jag tror att det handlar om lättja, att man inte orkar, att det är så jäkla drygt att sitta och åka tåg runt till de olika fina städerna som vi har i vårt land.

STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Svar på interpellationer

Det är intressant med den här lägesbilden. Är det en folkräkning eller inte? När ska den vara klar? Hur många ska få en knackning på dörren? Man ska också komma ihåg att det faktiskt för bara några år sedan genomfördes en folkräkning, men det dög inte då heller, så vi får väl se hur ambitionsnivån ser ut inför nästa val.

(Applåder)