Protokoll 2023/24:63 Onsdagen den 31 januari

ärendedebatt / Associationsrätt
Anf. 131 Jennie Wernäng (M)

Herr talman! Jag vill börja med att yrka bifall till utskottets förslag.

Det ska vara enkelt att driva företag i Sverige. Moderaterna vill ta bort onödig byråkrati och regelkrångel för landets företagare, och det gör vi nu steg för steg.

På bordet ligger en lagändring gällande digitala kvitton. Bevarandekravet har inneburit omfattande administration och kostnader. Att ta bort kravet på fysiska papper och ersätta dem med digitala lösningar kommer att minska kostnaderna med närmare 4 miljarder kronor för Sveriges företagare. Ändringen föreslås börja gälla redan den 1 juli i år.

Beslut har också tagits som gör det möjligt för bland annat aktiebolag och ekonomiska föreningar att hålla digitala stämmor. Detta gäller från och med i år.

Villkoren för att starta eller expandera behöver vara goda för att fler ska våga starta företag, men i takt med att vi vill förenkla ser också de kriminella möjligheten att starta bolag för att tvätta kriminell verksamhet och pengar. Utöver det är företagare många gånger måltavlor för gängens systemhotande angrepp. Så mycket som var femte företagare drabbas av sådan kriminalitet och överväger därefter att lägga ned sin verksamhet, enligt Företagarnas rapport Brott mot företagare 2021.

Herr talman! I ämnet associationsrätt, som vi debatterar i dag, är det glädjande nog mycket som vi i politiken är överens om. Det är långsiktigt bra för företagen och bra för Sverige. Därför vill jag också nämna ämnet aktiekapital, som förekommer i våra debatter.

Associationsrätt

Moderaterna ser allvarligt på att aktiebolag i större utsträckning används i brottslig verksamhet. Det ligger just nu en utredning på regeringens bord om bolag som brottsverktyg. Utredningen har föreslagit olika alternativ för att komma till rätta med detta, däribland att Bolagsverkets kontrollerande roll ska stärkas och att en ny straffbestämmelse om företagskapning eventuellt införs.

Utredaren har inte fått i uppdrag att se över vilken summa som ska gälla för aktiekapitalet, men vi ser att man måste väga olika intressen mot varandra. Aktiekapitalsregeln för privata aktiebolag ändrades så sent som 2020 för att stimulera nyföretagande i aktiebolagsform. Att höja summan skulle försvåra små- och nyföretagande för den som vill bedriva näringsverksamhet i just denna form.

Herr talman! Vi moderater ska stå på företagarnas sida. Olika intressen måste hela tiden ställas mot varandra - dels att skydda företag mot brottslighet, dels att skapa möjlighet att starta nya företag. Byråkrati och regelkrångel ska minska i vårt byråkratiska Sverige, men det ska givetvis kombineras med en stor rättssäkerhet. Med en gemensam politisk vilja tror jag att vi kommer att lyckas med detta tillsammans.

Avslutningsvis vill jag nämna att det alltid ska finnas en frihet att avtala affärer och transaktioner i näringslivet. Det är en fundamental och nödvändig förutsättning för en väl fungerande marknadsekonomi. Varför säger jag då detta? Jo, det tas ständigt beslut på olika nivåer inom EU som kan påverka vardagen för våra företag. Vi i Moderaterna håller och kommer fortsättningsvis att hålla ögonen på dessa förslag för att fortsätta försvara företag och företagande i Sverige. Men det är som sagt en avancerad värld där inte bara tekniken går framåt utan också sätten som den brottsliga verksamheten bedrivs på. Men med det i beaktande står vi för att det ska vara lätt att göra rätt i Sverige.

Överläggningen var härmed avslutad.

(Beslut fattades under § 11.)