Protokoll 2023/24:59 Tisdagen den 23 januari

interpellationsdebatt / Svar på interpellationerna 2023/24:326, 340 och 341 om situationen i Gaza och på Västbanken
Anf. 16 Ola Möller (S)

Fru talman! Det är intressant att lyssna på denna debatt. Jag måste ärligt säga att det är tur att det är Tobias Billström och inte någon av de moderata riksdagsledamöterna som är utrikesminister, för Tobias Billström klarar ändå av att se att det skulle vara ett folkrättsbrott att etniskt rensa Gaza. Men att 16 byar på Västbanken sedan den 7 oktober aktivt har tömts av bosättare med support av IDF är ett folkrättsbrott. Detta är bekräftat; där har vi full information.

Man behöver nog ha ganska stora skygglappar, för att inte säga ögonlappar, för att inte se vad som händer och inte se informationsflödet från FN, Amnesty, Human Rights Watch, Röda Korset, Läkare Utan Gränser, USA, Spanien, Tyskland, England och i princip alla nyhetsmedier i hela världen.

Jag ska lyfta upp varför det blir så här. Det beror på något som Breaking the Silence, den israeliska organisationen för veteraner från den israeliska armen, har berättat om, nämligen att den israeliska armen har ett modus operandi som bygger på två linjer.

Den ena linjen är den som ledde fram till att man sköt sin egen gisslan, som kom ut i kalsonger med en vit flagga. Pang, pang, pang! Så sköt den israeliska armén tre israeler utan att fråga varför de gick med en vit flagga. Detta beror på att Israel har som princip att skydda sina soldater framför civila. Man skjuter först och ställer inga frågor. Det var också därför kvinnor som lämnade ett hus blev ihjälskjutna på öppen gata av israeliska krypskyttar för några veckor sedan.

Den andra linjen i detta modus operandi innebär att man ska förstöra infrastrukturen för de eventuella motståndare man har. Detta har man tillämpat i Libanon tidigare, och nu gör man det också i Gaza. Det är därför så mycket civil infrastruktur sprängs. Det är inte för att man skickar bomber mot husen, utan det är för att man, när huset är tömt, minerar och spränger det.

Alla har säkert sett bilden på sjukhuset som sprängdes. Det gör man för att förstöra möjligheten för fienden att fortsätta sin verksamhet och existera. Taktiken för att förgöra Hamas är att förgöra möjligheten för det palestinska folket att existera eftersom de, precis som nämnts här tidigare, av Likuds ledamot konstaterats vara antingen potentiella eller aktiva terrorister.

STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Svar på interpellationer

Jag måste kommentera ledamoten Olssons uttalande att det inte är konstaterat att folkrättsbrott sker. Tydligen är det konstaterat i kriget mellan Ryssland och Ukraina. Där har ungefär 500 barn dött på snart två år. I Gaza har över 10 000 barn dött på tre månader, men ledamoten Olsson förmår inte se detta. Det är en faslig tur att ledamoten Olsson inte är utrikesminister.

Jag vill, eftersom jag har ställt interpellationen, ställa en fråga om självförsvar och proportionalitet. När slutade ministern tycka att det var proportionerligt? För det tyckte han ju en lång stund. Vilket datum inträffade det? Vilken händelse var det som gjorde att det inte var proportionerligt längre?

Jag minns den 7 oktober, men jag minns också den 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 och 17 oktober och varje dag ända fram till i dag. Det pågår varenda dag, Margareta Cederfelt. Kom ihåg det du också!

(Applåder)