Protokoll 2023/24:57 Torsdagen den 18 januari

interpellationsdebatt / Svar på interpellation 2023/24:338 om palestiniers rätt till skydd i Sverige
Anf. 117 Nima Gholam Ali Pour (SD)

Herr talman! Om ledamoten Haddou tittade på en karta skulle han se att det finns rätt många länder mellan Gaza och Sverige. Det är intressant att Egypten, som gränsar till Gaza, inte vill ta emot några migranter från Gaza. Inte heller de arabländer som under decennier använt det palestinska folket som en bricka i sin rivalitet med Israel vill ta emot migranter från Gaza.

I det läget menar interpellanten och ledamoten Tony Haddou att Sverige - som ligger i norra Europa, långt bort från Israel och Gaza - ska ta emot dessa människor. Ledamoten Haddou menar helt enkelt att Sverige ska ta det ansvar som egentligen ligger på arabländerna, det vill säga de länder som i decennier har piskat upp hat bland det palestinska folket för att använda palestinier som ett vapen mot israeler. Enligt ledamoten Haddou ska Sverige ta dessa arabländers ansvar och bevilja palestinier uppehållstillstånd i Sverige.

Många av dessa arabländer är på många sätt rikare än Sverige och skulle lätt kunna ta emot migranter från Gaza. De väljer att inte göra det och väntar på att makthavare i något europeiskt land ska vara obetänksamma nog att ta dessa arabländers ansvar. Sverige brukade vara det land som duperades och tog emot migranter som egentligen var andra länders ansvar, men den tiden är slut. Sverige är inte längre världens socialbyrå.

Gazabor från ett krig som pågår långt härifrån har ingenting i Sverige att göra. De får vända sig till första säkra land. Länder som Qatar, Turkiet och Iran, som är allierade med Hamas som startade detta krig, har ett stort ansvar. Sverige ska inte bära denna börda. Krigen i Mellanöstern ska inte betunga det svenska folket.