Fru talman! Vi hade kommit överens om att inte begära några repliker så att alla kan gå hem någon gång, men slutet på detta anförande angående studentprotesterna gjorde att jag inte kunde låta bli att trycka på knappen.
Det har ingenting med yttrandefrihet att göra att högskolorna beslutar att de som institutioner inte ska lägga sig i utrikespolitiken. Studenterna är fria att demonstrera utanför campus, de är fria att skriva debattartiklar och de har fullständig yttrandefrihet. Vi pratar om institutioner som inte ska ha att göra med utrikespolitik.
Det här är en mycket långvarig konflikt. Jag hörde talas om den när jag var ett litet barn och fröken berättade om konflikten. Konflikten är oerhört komplicerad, och den är oerhört känslig. Jag tror inte att studenter med lila hår som springer omkring på campus, till exempel på Konstfack, kan göra en riktig avvägning, en utrikespolitisk bedömning, av konflikten. Den är oerhört känslig. Ska statliga institutioner blanda sig i utrikespolitiken?
Jag läste den artikel som studenterna på Konstfack skrev. Där stod inte ett ord om Hamas hemska attack på Israel, hur de mördade israeliska kvinnor och barn på ett bestialiskt sätt. Det visar på att dessa studentgrupper fullständigt saknar fingertoppskänsla.