Protokoll 2023/24:50 Fredagen den 15 december

ärendedebatt / Integration och jämställdhet
Anf. 117 Ann-Christine Frohm Utterstedt (SD)

Herr talman! När ledamoten pratar om att det krävs motprestation för att få ekonomiskt bistånd håller jag inte med. Jag minns för något år sedan när vi stod här och diskuterade en minister som håvade in svenskt ekonomiskt bistånd utan att ens bo i landet. Han var någon helt annanstans och var minister, men fick svenskt ekonomiskt bistånd. Det visar att det här inte fungerar över huvud taget. Ledamoten har alltså fel.

Ledamoten kallar också regeringen lite slarvigt för "SD-regeringen". Men regeringen är borgerlig och har stöd av Sverigedemokraterna. Vi samarbetar genom Tidöavtalet.

Miljöpartiet vill i sin budgetmotion öka anslaget med 753 miljoner kronor. Man vill öka anslaget till kommunersättningar vid flyktingmottagande och så vidare. Miljöpartiet föreslår också tre nya anslag. Att Miljöpartiet vill satsa så mycket pengar på integrationsåtgärder visar på att till och med Miljöpartiet verkar tycka att integrationen inte fungerar speciellt bra. De inser själva att segregationen är ett enormt stort problem.