Protokoll 2023/24:49 Torsdagen den 14 december

frågestund / Frågestund
Anf. 96 Finansministern Elisabeth Svantesson (M)

STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Frågestund

Herr talman! Jag tackar Jan Riise för frågan. I grund och botten handlar det om att vi ska ställa om Sverige - att Sverige ska vara rikare och tryggare om 10, 15, 20 och 30 år än vad vi är i dag. För detta krävs ren, stabil el, och för det krävs kärnkraft men också vindkraft, solkraft och vattenkraft. Alla dessa energislag kommer att vara viktiga för att vi ska kunna göra det vi vill.

På de ställen där man bygger kärnkraft runt om i världen - för det görs på många ställen nu - har staten någon form av aktiv del. Detta ser vi nu över. Vi har sagt att vi är beredda att ha en riskdelningsmodell eftersom det är stora investeringar. Varför säger vi det? Jo, för att vi ser detta som en viktig infrastruktur. Vi behöver el åren framöver för allt det som jag nyss nämnde. Därför ser vi över hur en sådan riskdelningsmodell skulle kunna se ut. Detta har gjorts i andra länder. Jag har själv varit och besökt till exempel England och sett hur det görs där, men det görs på många ställen.

Det är svaret. Vi behöver mer kärnkraft, och då måste staten gå in och ta ett visst ansvar förutom det regulatoriska. Men vi är ännu inte där; vi har ännu inte tagit fram modellen.