Herr talman! Min fråga går till socialminister Jakob Forssmed.
Allt fler barn och ungdomar snusar. Enligt Centralförbundet för alkohol- och narkotikaupplysning snusar nu 14 procent av niondeklassarna och 26 procent av gymnasieeleverna. Särskilt stor har ökningen varit bland flickor.
För tio år sedan snusade nästan inga flickor på gymnasiet. I dag är det 21 procent som gör det. Den stora ökningen beror på det vita snuset, som innehåller höga halter av nikotin som är starkt beroendeframkallande och kan påverka hälsan på kort och lång sikt.
Den socialdemokratiska regeringen skärpte lagstiftningen kring vitt snus och införde åldersgräns och en tydlig reglering av marknadsföringen. Men det är nu tydligt att det inte har räckt. Min fråga till regeringen är därför: Hur tänker regeringen agera för att skydda våra barn och ungdomar från det vita snusets negativa hälsoeffekter?