Protokoll 2023/24:49 Torsdagen den 14 december

frågestund / Frågestund
Anf. 100 Finansministern Elisabeth Svantesson (M)

Herr talman! Jag tackar Edward Riedl för frågan.

Precis som ledamoten säger är det en populär sparform som har nått många småsparare. Det finns stora och små sparare, men framför allt många småsparare. Den är populär bland unga kvinnor, vilket gläder mig eftersom många kvinnors livsinkomst ofta blir lägre om man inte har sparat tillräckligt i yngre år.

Det senaste året har inflationen varit hög. Framför allt har räntan stigit, och det har gjort att skatten har ökat något. Den påverkar sparandet, men det är fortfarande ett förmånligt sparande. Det är därför det är så viktigt att få ned både inflation och räntor.

De fyra samarbetspartierna, Tidöpartierna, är helt överens om att fortsätta att underlätta för sparande, just därför att det är en så viktig frihetsreform. Vi arbetar på ett förslag om att undanta 300 000 från skatt på ISK-konto. Det är något som vi har jobbat med, och vi återkommer lite längre fram.