Protokoll 2023/24:47 Tisdagen den 12 december

ärendedebatt / Skjutvapen och explosiva varor - skärpta straff för de allvarligare brotten
Anf. 10 Torsten Elofsson (KD)

Fru talman! I dag debatterar vi betänkandet Skjutvapen och explosiva varor - skärpta straff för de allvarligare brotten. Det finns faktiskt goda skäl att ha den debatten.

Det är väl känt att vi har ett synnerligen allvarligt läge med våldsbrott i form av skjutningar och sprängningar som saknar motstycke i jämförbara länder. Senast nu i helgen var det en skjutning i Södertälje med flera skadade, och skottlossningar skedde även i Malmö och Stockholm. För drygt en vecka sedan var det en sprängning i ett villaområde i Uppsala med omfattande skador.

Vi kan konstatera att polisen gör ett gott jobb och numera förhindrar många våldsbrott och griper gärningsmän kort efter brotten. Trots detta märks dock ingen tydlig minskning - vi ser ingen tydlig nedåtgående trend.

Fru talman! Ur allmänpreventiv synpunkt är det därför angeläget att samhället klart och tydligt markerar att den här typen av brott har ett osedvanligt högt straffvärde. En ökad uppklaring och långa fängelsestraff har förhoppningsvis en avskräckande inverkan på potentiella gärningsmän.

I den mån någon ändå fullbordar brott med skjutvapen eller explosiva varor, eller påträffas med olagligt innehav av dessa föremål, har individen i fråga påvisat och styrkt sin farlighet och ska därför berövas friheten under en längre tid. Jag vill avsluta med ett litet citat av Olaus Petri, som hade ett antal domarregler. En av dem lyder: Den som missbrukar friheten är värd att mista den.

Med det sagt yrkar jag bifall till utskottets förslag.

Överläggningen var härmed avslutad.

(Beslut skulle fattas den 13 december.)