Fru talman! Tack, statsrådet, för svaret! Jag hoppas att statsrådet inte är alltför trött efter så många debatter i olika ämnen. Vilken spännande portfölj Gunnar Strömmer har!
Bostadsmarknaden är, som statsrådet vet, väldigt skör. Varselvågen har nått min egen absoluta närhet, där ett flertal personer har blivit varslade. Det handlar om högutbildade civilingenjörer, arkitekter, lantmätare och andra. Vi vet också att en mycket stor andel av privatpersoners bostadslån kommer att behöva omsättas i år. Den beska effekten, så att säga, av allt som har följt i inflationens spår kommer under 2024.
STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Svar på interpellationer
Statsrådets tredje termin på posten lider nu mot sitt slut, och detsamma gäller infrastruktur- och bostadsministern. Det som är bekymmersamt är att statsrådet och regeringen verka stå rätt handfallna inför det faktum att bostadsmarknaden håller på att krascha.
Vi ser i prognoserna att bostadsbyggandet har minskat från drygt 60 000-70 000 bostäder per år till under 20 000. Vi ser också att inflationen förvisso går åt rätt håll men att man fortfarande inte har lyckats få grepp om den. Extra alarmerande är till exempel arbetslöshetssiffrorna från den amerikanska marknaden, som har sjunkit till 3,7 procent. Detta gör att Feds möjligheter att agera och sänka räntorna, som i hög grad påverkar också ränteläget i Sverige, blir mer begränsade. Vad ECB, Europeiska centralbanken, och Riksbanken gör är höljt i dunkel. Det finns många olika åsikter om vad som kommer att hända.
Mot denna bakgrund blir det svårt att acceptera och hantera den frustration som finns i denna kammare över att det inte finns några propositioner för riksdagen att ta ställning till.
Vi ser att staten drar sig ur avtal, till exempel när det gäller höghastighetsbanan och de nya stambanorna, vilket får jättestora konsekvenser för de kommuner som har valt att bygga stadsdelar i hopp om att stambanorna skulle komma. Vi ser också att investeringsstödet med alla dess brister tas bort, till och med för ansökningar som kom in i god tid och i rätt ordning.
Man kan lägga ihop detta med vad som står i statsrådets svar, att det är ett jättebra förslag som skulle kunna förbättra läget men att man väntar med en proposition till 2024, eventuellt till hösten 2025. Vi som känner till Regeringskansliets arbetsmetoder vet ju att propositionen då kommer tidigast 2025. Då blir man extra frustrerad när man läser statsrådets svar, som lika gärna kunde vara skrivet av en centerpartist. Så pass positiv verkar statsrådet vara till förslaget i sig.
När det nu finns en färdig utredning, Gunnar Strömmer, varför då inte ta vara på den och försöka bidra till att hålla bostadsmarknaden under armarna under denna svåra tid?