Protokoll 2023/24:46 Måndagen den 11 december

interpellationsdebatt / Svar på interpellationerna 2023/24:259 och 268 om bostadssituationen i Sverige
Anf. 201 Patrik Björck (S)

Fru talman! Statsrådet Andreas Carlson var noga med att inte distansera sig från SD-ledamotens tydliga inställning att lägre hyror skulle vara ett problem. Jag noterar det. Statsrådet Andreas Carlson var också noga med att inte distansera sig från SD-ledamotens tydliga inställning att minskad segregation skulle vara ett problem. Jag lade märke till det.

Det här är allvarligt men inte oväntat. SD:s inflytande på regeringen skadar Sverige. Nu menade SD-ledamoten i sitt andra inlägg, där han skulle förtydliga sin ståndpunkt i bostadspolitiken, att bostadsrätter är svaret på höga hyror. Anser man det lever man i en helt annan verklighet än alla de som efterfrågar billiga och bra lägenheter.

Om bostadsrätter hade varit lösningen i bostadspolitiken hade vi inte haft någon bostadsbrist i Sverige. Men vi behöver en aktiv bostadspolitik för att erbjuda rimliga hyror och bra bostäder till vanligt folk. Det är det som vi socialdemokrater vill åstadkomma. Men det är också det som bostadsministern inte prioriterar och som SD-ledamoten aktivt motverkar.

(Applåder)