STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Svar på interpellationer
Fru talman! Jag ska kanske börja med att bemöta Patrik Björcks och Eva Lindhs lite märkliga påhopp här om att jag skulle vara helt ointresserad av att stärka bostadsbyggandet och att jag inte skulle ta hänsyn till de hemlösa.
Om man lägger dessa summor på en halv miljard eller flera hundra miljoner på att bygga ett kvarter där det ändå hade byggts hus kan man undra vem det är som är ointresserad av att hjälpa de hemlösa.
Eva Lindh vill också ha svar på vad som menas med att lägga pengar på fel saker. Man lägger en halv miljard på ett kvarter som ändå hade byggts eller ett par hundra miljoner på några byggnader i Lund. Det är helt orimliga summor som har lagts ut för byggnader som med allra största sannolikhet hade byggts oavsett. Det hade blivit fler av dem som antagligen hade blivit bostadsrätter som ändå sålts. Men man kan inte tycka så illa om att människor äger sitt boende att man tar så enorma summor och kastar in det projektet. Sedan måste man dra ned på andra saker, och då har man inte pengar till dem som faktiskt behöver det. Det är där vi som politiker måste kunna prioritera det som är rätt sak framför det som är fel.
Vi hörde hur Markus Kallifatides slängde sig med 3 miljarder och 5 miljarder och miljard efter miljard. Hade Socialdemokraterna fått bestämma hade man pumpat in miljarder i systemet just nu, och då hade vi antagligen haft att vänta räntehöjningar eftersom Riksbanken måste stabilisera inflationen. Ytterligare räntehöjningar just nu hade nog varit bland det sämsta vi kunde få för att få fram fler bostäder.