Fru ålderspresident! Världens diktaturer, världens antidemokrater, de makter som ogillar den liberala, demokratiska världsordningen samarbetar alltmer och allt djupare.
När Hamas utförde sina fruktansvärda terrordåd den 7 oktober gjorde man det delvis med nordkoreanska vapen och med träning och underrättelseinformation från Iran. När Ryssland bombar i Ukraina gör man det delvis med hjälp av drönare som är tillverkade i Iran och med kinesiska komponenter.
Det är några aktörer som driver på de flesta konflikter. Ryssland, Kina och Iran är ondskans axelmakter. De samarbetar djupare, och de samarbetar mer. Svaret måste vara att vi demokrater, vi som tror på den liberala demokratiska världsordningen, samarbetar ännu mer och ännu djupare, både för att stärka oss själva och vår demokrati och för att bekämpa Ryssland, Kina och Iran varhelst de försöker agera mot de värden som vi har gemensamt.
Fru ålderspresident! När det gäller Ukraina är det uppenbart att Ukraina måste vinna kriget och att Ryssland måste förlora. Putin och de som delar hans idéer om revanschism och Storryssland måste slås tillbaka. De kan inte få någonting. Om de får någonting innebär det nämligen att man lär sig att man kan agera på det sätt som man gör och tjäna på det. Då kommer kriget att sprida sig till fler länder. Det är därför viktigt att vi gör allt vi kan för att stå på Ukrainas sida.
Fru ålderspresident! Taiwan är ett land, även om inte alla länder i världen erkänner det. Det finns ett tydligt territorium, ett tydligt folk och en tydlig statsmakt. Det går inte att komma ifrån att Taiwan rent statsvetenskapligt är ett eget, självständigt land – vare sig man gillar det eller ej.
Liberalerna är tydliga med att vi tycker att Sverige ska öppna ett riktigt representationskontor i Taipei. Vi tycker att det behövs ett fördjupat samarbete i våra internationella relationer. Sverige behöver stötta Taiwan när de söker få vara med i olika internationella samarbeten, just för att det är en av världens mest välfungerande demokratier.
Fru ålderspresident! Liberalernas ståndpunkt är också att Sverige som princip ska säga ja till vapenförsäljning till demokratier. Taiwan är ett uppenbart sådant exempel. Taiwan borde kunna försvara sig och sina medborgare med svenska vapen. Det skulle vara en stolthet för oss om vi möjliggjorde det.
Fru ålderspresident! Israel är en annan demokrati som just nu är under mycket hård press. Vi menar såklart att man behöver få till en tvåstatslösning på sikt. Man behöver understryka att alla parter i en konflikt ska följa och agera inom ramen för internationell rätt. Samtidigt måste vi se att det inte går att nå en tvåstatslösning så länge terrororganisationen Hamas ockupation av Gaza och attacker mot Israels civilbefolkning fortsätter. Det måste vara ett gemensamt mål för den demokratiska världen att tillintetgöra Hamas militära förmåga.
I det ligger också ett generellt fördjupat samarbete med Israel. Det kan handla om mellan företag från Sverige och Israel, det kan handla om akademin och det kan handla om andra mellanmänskliga kontakter. Men det handlar också om att även Israel, som den demokrati det är, måste kunna få köpa svenska vapen. Det enda rimliga i det här läget och alla andra lägen är att en demokrati får köpa vapen av en annan demokrati.
Fru ålderspresident! Jag nämnde också Kina och Iran. Det är två länder som vi behöver motarbeta i mycket högre grad än vi redan gör i våra internationella samarbeten. I fråga om Kina handlar det till exempel om att vara mycket tuffare när det gäller export till Kina men också import och investeringar från Kina i Sverige. Det finns inte några bolag från Kina som är privata i praktiken, eftersom Kina inte är en marknadsekonomi med äganderätt. Vd:ar och företagsledare som inte lyder det kinesiska kommunistpartiet försvinner och förs bort och så vidare. Då kan man inte påstå att affärer med ett kinesiskt bolag görs med någon annan än en förlängning av kommunistpartiet.
Investeringar i till exempel fabriker i Sverige som håller kommuner eller hela Sverige gisslan eller affärer som innebär att vi hamnar i en beroendeställning till Kina behöver stoppas. Det handlar om vår säkerhet, vår demokrati och vår frihet. I stället behöver vi såklart fördjupa handeln med många andra länder.
Fru ålderspresident! När det gäller Iran är det helt uppenbart för Liberalerna att vi behöver gå fram snabbare, tuffare och hårdare, bland annat i fråga om terrorklassningen av IRGC och ytterligare åtgärder mot det iranska ledarskapet. Folk i Iran törstar efter frihet och demokrati. Om vi kan göra vad vi kan för att det ska bli verklighet kan vi se till att just en av ondskans axelmakter i stället kan utvecklas åt rätt håll.
Fru ålderspresident! Med det sagt vill jag yrka bifall till utskottets förslag i betänkandet.
(Applåder)