Protokoll 2023/24:4 Torsdagen den 14 september

/ (forts. från § 7) Svar på interpellation 2022/23:416 om en tryggare taxibransch
Anf. 112 Serkan Köse (S)

STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Svar på interpellationer

Herr ålderspresident! Tack för svaret, statsrådet!

Jag vill understryka att taxibranschen i dag står inför många och komplexa utmaningar. Statsrådet har själv varit inne på det, och min kollega Kadir Kasirga har redogjort väl för det. Dessa utmaningar omfattar alltifrån bristande lönsamhet till undermåliga arbetsvillkor och växande fragmentering av arbetsmarknaden.

Teknologiska framsteg är bra. Gigekonomin kan som sagt vara bra. Men framväxten inom taxibranschen har gett upphov till nya aktörer, bland annat de digitala plattformar som vi pratar om. Dessa aktörer har i många fall kringgått gällande arbetsrättsliga regler, vilket har förvärrat de redan osäkra arbetsförhållandena i branschen.

Jag anser, liksom min kollega Kadir Kasirga, att det är hög tid att adressera dessa komplexa utmaningar genom att göra en genomgripande översyn. Den är nödvändig, statsrådet. En sådan analys behöver ta ett helhetsgrepp om branschen snarare än att enbart fokusera på isolerade aspekter av situationer inom branschen.

Jag vill också understryka att taxibranschen är en del av det svenska samhället. Det är vår skyldighet att se till att den är både ordnad och välreglerad. En säker, effektiv och lönsam taxibransch är inte bara möjlig att uppnå. Det är en absolut nödvändighet.

Jag vill därför ställa två frågor till statsrådet. Med tanke på de negativa konsekvenser som vi ser i dag till följd av taxibranschens avreglering på 90-talet undrar jag om statsrådet avser att vidta några åtgärder för att skapa ordning och reda i taxibranschen.

Sist men inte minst undrar jag, med tanke på taxibranschens centrala roll när det gäller integrationen i samhället, vilka åtgärder statsrådet tänker vidta för att säkerställa att den tekniska utvecklingen och gigekonomin inte försämrar villkoren och för att se till de som är mest sårbara på arbetsmarknaden skyddas.