Protokoll 2023/24:39 Torsdagen den 30 november

/ Särskild debatt om åtgärder för att motverka barns och ungas kopplingar till kriminella nätverk
Anf. 142 Ardalan Shekarabi (S)

Herr talman! Det är tämligen enkelt. Kritiken mot regeringens politik är rätt så samstämmig från alla möjliga aktörer: Det tillförs för lite resurser till välfärden.

Från borgerligt liberala Centerpartiet till Vänsterpartiet är oppositionen överens om att det är för lite pengar till socialtjänsten, till skolan och till sjukvården. Vi har rekordhöga kostnadsökningar som inte täcks i regeringens budget.

STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Särskild debatt om åtgärder för att motverka barns och ungas kopplingar till kriminella nätverk

Det är rätt så enkelt. I januari skulle vi kunna sätta oss ned, och regeringen skulle prestigelöst kunna säga: Ja, det var för lite pengar. Vi ändrar oss. Vi lyssnar på kritiken från SKR, från oppositionen, från fackförbunden och från kommunerna.

Jag lovar att vi kommer att stötta regeringen. Som sagt: Låt oss lägga undan prestigen. Ord kommer inte att hjälpa socialtjänsten. Resurser behövs, och pengar behövs för att rekordstora nedskärningar ska stoppas nästa år.