Fru talman! När det gäller kompetensen inom vård och omsorg och äldreomsorgen har man tidigare stirrat sig blind på att man bara ska ha undersköterskor inom omsorgen, men det finns faktiskt fler som kan jobba. Vi har vårdbiträden, som inte behöver ha den utbildning som undersköterskorna har och som kan göra enklare jobb. Vi vet att sjuksköterskor till exempel delegerar mediciner till undersköterskorna. Man behöver alltså inte bara ha undersköterskor, utan det är precis som i förskolan, där alla inte behöver vara förskollärare.
Sedan har kommunerna själva ett ansvar för att locka och se till att ha en bra arbetsmiljö, hyfsade scheman och sådana saker. Detta behöver kommunerna sköta, för det kan inte staten göra.
Man ska, som jag nämnde tidigare, inte tänka att välfärdstekniken ska ersätta det som människor gör, men när hemtjänsten kommer behöver de kanske inte lägga jättemycket tid på att lägga upp mediciner till tant Malin, till exempel, då roboten kan göra det. Om en person inte tar sina mediciner sväljer roboten dem, och så går de tillbaka till systemet. I stället går ett litet larm om att personen inte har tagit medicinen. Det finns alltså många smarta lösningar som frigör mer tid för den personal som kommer.
STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Välfärdsteknik inom äldreomsorgen
(Applåder)