Protokoll 2023/24:35 Torsdagen den 23 november

frågestund / Frågestund
Anf. 86 Statsrådet Acko Ankarberg Johansson (KD)

Herr talman! Jag tackar ledamoten för frågan. Det är min kollega socialminister Jakob Forssmed som ansvarar för frågan, men jag svarar väldigt gärna på den.

Precis som ledamoten säger är antibiotika ett fantastiskt läkemedel att använda, och väldigt många behöver det. Då handlar det kanske inte om det som du och jag tänker på normalt sett, att vi får det när vi blir förkylda och får något virus. Det är framför allt cancerpatienter och många andra svårt sjuka som behöver det för att klara den andra behandlingen. Det är alltså ett livsnödvändigt läkemedel som man behöver. Samtidigt måste det användas varsamt på grund av resistens. I Sverige är vi framgångsrika när det gäller att arbeta mot resistens. Men vi börjar få för få antibiotikaläkemedel att använda.

Därför har vi nu ett förslag om att hitta ett ersättningssystem som stöder att vi kan behålla de antibiotika som vi har och ett ersättningssystem som gör att vi kan få fram smartare och bättre antibiotika. Detta uppdrag har socialministern gett, och jag hoppas väldigt mycket på det. Men vi behöver från statens sida stödja denna utveckling, och det gör regeringen.