Herr talman! Min fråga går till sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson.
Just nu pågår den internationella antibiotikaveckan. Med anledning av den har min praoelev Anna Petzold från Göteborg, som också är här och sitter på läktaren, ställt en fråga om det. Och jag ska ställa hennes fråga.
I dag är antibiotikaresistensen ett allvarligt och växande hot mot både människor och djur. Det uppskattas att infektioner orsakade av resistenta bakterier orsakar en halv miljon dödsfall årligen runt om i världen. Blir det riktigt illa kan det bli upp till 10 miljoner dödsfall om det fortsätter i denna takt.
För att bromsa antibiotikaresistensen behöver flera parter samarbeta och ge mer kunskap om hur man ska minska användningen av antibiotika. Man behöver också utveckla nya sorters antibiotika när de gamla sorterna inte kommer att fungera.
Min praoelevs fråga är: Hur ska vi få läkemedelsföretagen att satsa på nya mediciner som ska användas så lite som möjligt?