Fru talman! Tack till ledamöterna för utmärkta inlägg och bra frågor!
Det här är väldigt viktig verksamhet. Det är verksamhet som är en viktig del i den svenska demokratin och som ger människor möjligheter att växa.
Det är därför regeringen har gått fram med en riktad permanent höjning av anslagen till folkhögskolorna. Folkhögskolorna spelar en viktig roll i att ge fler människor möjlighet till en andra chans men också möjlighet att gå utbildningar som kan leda till jobb i framtiden. De är en viktig del av folkbildningen.
Samtidigt har regeringen gjort ett antal prioriteringar, som vi också pratade om i den förra debatten. Vi tycker att utbildning är väldigt viktigt, men i ett tufft ekonomiskt läge har vi också behövt göra en del tuffa prioriteringar. Det här är en sådan prioritering.
När det gäller idrotten är regeringens ambition, som jag framförde i mitt förra inlägg, att de anslagen inte ska påverkas därför att det finns en tydlig koppling till barns och ungdomars fritidsverksamhet och en tydlig koppling till situationen vi har i Sverige med utbredd gängkriminalitet och utbredd oro och otrygghet.
Fru talman! I övrigt får man intrycket att Socialdemokraterna har en retorik som inte riktigt rimmar med verkligheten.
De 100 miljonerna till folkhögskolorna har i den här debatten och den tidigare bemötts av Socialdemokraterna med att det inte räcker, att det de facto är en nedskärning och att det vi gör är att inte satsa på folkhögskolorna.
För en timme sedan presenterade Socialdemokraterna sin skuggbudget. Hur mycket mer pengar än regeringen satsar då Socialdemokraterna på folkhögskolorna? Jo, noll kronor mer än regeringen. Det vill säga att man accepterar den permanenta höjningen på 100 miljoner, och det välkomnar jag att Socialdemokraterna gör. Men de har en väldigt hård retorik om att de pengarna inte spelar någon roll och de facto inte är någon förstärkning. Om det är nu är så himla hemskt, varför har inte Socialdemokraterna lagt till nya pengar till folkhögskolorna eftersom det här är otillräckligt? Den frågan skulle vara intressant att få svar på.
STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Svar på interpellationer
Jag tycker att detta visar att när argumenten inte riktigt finns där blir retoriken väldigt tillspetsad och väldigt hård, men när man sedan tittar på de faktiska förslagen ser man att där inte finns så mycket substans. Det vill säga att i den här frågan var det mycket retorik, men när det kommer till kritan satsar inte Socialdemokraterna mer än regeringen gör.
Allra sist i det här replikskiftet vill jag säga att det här är en viktig verksamhet. Regeringen gör tydliga prioriteringar. Vi är i ett tufft budgetläge där alla hushåll runt om i Sverige vänder på alla slantar. Man sitter vid middagsbordet på kvällen och diskuterar vilka prioriteringar och vilka uppoffringar man behöver göra i hushållsekonomin. På samma sätt behöver politiken samlat göra tydliga prioriteringar. I det här fallet prioriterar regeringen utbildning väldigt högt, och där är inte minst folkhögskolorna en mycket viktig del.