Fru talman! Det är ju demokratins högborg som vi befinner oss i. Den ena debatten avlöser den andra, och de går in i varandra.
För den som tittar och lyssnar handlar debatten om vikten av folkbildning. Interpellanten har ställt en väldigt bra fråga, tycker jag, nämligen hur idrottsrörelsen kommer att påverkas av de omprioriteringar och omfördelningar som sker i regeringens budget. Eftersom det kom en följdfråga från interpellanten och ledamoten Wallentheim vill jag vara tydlig med att när det gäller studieförbundet Sisu Idrottsutbildarna kommer det i kommande beslut om regleringsbrev till 2024 att specificeras att det inte kommer att göras någon minskning av dessa medel.
Bakgrunden är naturligtvis att idrottsrörelsen i bred mening spelar en avgörande och stor roll och att det också, givet den samhällsutveckling som vi har just nu, är väldigt viktigt att barn och ungdomar har god tillgång till fritidsaktiviteter och att det finns idrottsledare som kan utbildas av i det här fallet studieförbundet Sisu. Det spelar en väldigt viktig roll, inte minst med tanke på den fasansfulla samhällsutveckling vi har med den växande gängkriminaliteten och de skjutningar och sprängningar som vi ser just nu. Därför känns det som en mycket viktig prioritering att se till att det finns gott om fritidsaktiviteter för barn och ungdomar och att idrottsledare, fotbollstränare, handbollstränare och gymnastiktränare har möjlighet att ta del av olika typer av utbildningar. Jag vill verkligen understryka detta i mitt svar.