Fru talman! Jag tackar Nadja Awad för tydligheten.
Först av allt en hälsning till den palestinska rörelsen, som är fredlig men som får stå ut med hat och våld, bland annat genom terrorattacken i Borås.
Vi lever i en tid då vi demokrater tydligt behöver stå upp för människors frihet och medborgliga rättigheter. I detta behöver vi stärka det internationella arbetet. Vi behöver stärka fredsarbetet och de internationella avtalen. Man kan tycka mycket om FN, men det är vårt internationella forum för bland annat mänskliga rättigheter.
STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Svar på interpellationer
Vi har som land erkänt Palestina. Borde inte det innebära att vi ska jobba för att Palestina ska få ett fullvärdigt medlemskap i FN? Det var minst sagt pinsamt att Sverige var ett av de få länder som inte röstade för att Palestina skulle få utökad status.
Ministern stöttar USA:s fredsplan, en plan som bland annat har övergett förslaget om eldupphör och i stället föreslår en humanitär vapenvila. Den kräver inte heller att israelisk militär ska lämna Palestina. Den kräver att gisslan som hålls av Hamas ska släppas - det är bra - men den nämner inget om den palestinska gisslan. Tror ministern att ett sådant avtal kommer att vara hållbart?
Det största problemet är och har varit att Israel har haft en total makt över Palestina. Palestina har inte fått sina rättigheter respekterade. Den israeliska regeringen har flera gånger annonserat att man kommer att jämna Palestina med marken och att Palestina inte kommer att existera. Israel begår gång på gång krigsbrott och respekterar inte folkrätten.
Vill vi få till en lösning måste Palestinas makt och röst stärkas, med ord och handling. Det kräver att vi står upp för Palestinas rättigheter. Det kräver vapenembargo, och det kräver att reella krav ställs på Israel, med riktiga konsekvenser. Ett land kan inte begå så avskyvärda brott utan några som helst konsekvenser.
Här kan ingen låtsas att man inte vet hur människor i Gaza och på Västbanken mördas eller hur fångar torteras, våldtas och mördas i israeliska koncentrationsläger, även barn. När ska Sverige jobba för att stoppa detta? När ska Sverige agera mot Israel? Och när ska Sverige bli den internationella rösten för mänsklighet? Inte under den här regeringen i alla fall; det har man visat gång på gång. Man är alldeles tyst inför småbarnsslaktandet i Gaza. Det är en skam.