Herr talman! Jag har en fråga till Aron Emilsson. Sverigedemokraterna sitter i partigruppen ECR i Europaparlamentet tillsammans med bland andra Giorgia Melonis Fratelli d´Italia, polska Lag och Rättvisa och även spanska Vox. Det är en partigrupp som har varit tydlig, precis som Aron Emilsson nämnt, gällande stödet till Ukraina.
Då måste jag fråga en sak. I söndags hölls ett mycket stort ECR-konvent i Madrid, organiserat av ECR och Vox. Man presenterade delar av sitt valmanifest där. Man kan notera att två av Europas mest Putinvänliga makthavare, Ungerns premiärminister Viktor Orbán och Marine Le Pen från Rassemblement National i Frankrike, också deltog på det mötet. Inget av de partierna är medlemmar i ECR-gruppen, och deras Rysslandsvänliga hållning avviker starkt från ECR, som stöder ett ökat stöd till Ukraina.
STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Särskild debatt om fortsatt stöd till Ukraina
Min fråga är helt enkelt: Är ECR i en process för att inkludera Orbáns och Le Pens partier som medlemmar efter valet till Europaparlamentet i juni?