Fru talman! För bara sex månader sedan var det en socialdemokrat som var Sveriges klimatminister. Hon sa att hon inte skämdes när Socialdemokraterna förde en politik för att sänka bränslepriserna och bränsleskatterna. Man gick sedan till val på att sänka bränsleskatterna och bromsa reduktionsplikten. Detta var uttalanden som kom från många socialdemokratiska företrädare.
Till skillnad från Socialdemokraterna för vi nu en politik som går ut på att Sveriges utsläpp ska ned hela vägen till noll 2045, något som Socialdemokraternas klimathandlingsplan inte var på väg att lyckas med. Det ska ske genom att vi ersätter bensinen med fossilfri elektricitet.
STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Särskild debatt med anledning av IPCC:s rapport
Jag undrar väldigt nyfiket: Vad tycker Socialdemokraterna nu? Har man ändrat sig när man inte styr? Vill man plötsligt inte längre bromsa reduktionsplikten, eller vad är det som faktiskt gäller?