Protokoll 2022/23:100 Fredagen den 28 april

/ Särskild debatt med anledning av IPCC:s rapport
Anf. 3 Anna-Caren Sätherberg (S)

Fru talman! Jag tackar Miljöpartiet, som har begärt debatt i denna viktiga fråga. Naturligtvis står Socialdemokraterna bakom målen.

Det är bara några veckor sedan som den senaste IPCC-rapporten publicerades, och slutsatserna är både allvarliga och skrämmande. De bekräftar förvisso vad vi redan vet, det vill säga att klimatförändringarna är verkliga och att de också förvärras. Våra utsläpp av växthusgaser har nått historiska höjder, och konsekvenserna blir allt tydligare med ökande temperaturer, extremväder och stigande havsnivåer.

Men rapporten är också tydlig på en annan punkt, nämligen att det på riktigt är viktigt att agera nu eftersom tiden håller på att rinna ut. Ingen kan väl på riktigt nu förneka det faktum att vi befinner oss mitt i en klimatkris som hotar vårt samhälle, vår planet, vår framtid samt våra barns och barnbarns framtid.

Fru talman! Sverige måste ta sitt ansvar. Socialdemokraterna har aldrig varit ett kvartalspolitiksparti utan i stället ett parti som tar ansvar för både nutid och framtid, och vi har länge kämpat för en hållbar och rättvis framtid. Vi vet att det inte kommer att vara lätt, men vi är fast beslutna att genomföra en ambitiös klimatomställning.

Vi vill att Sverige ska fortsätta att ha kvar ledartröjan. Vi tror på och stöttar innovationskraften i våra svenska företag, det vill säga den klimatsmarta industrin som ger tiotusentals nya gröna jobb med sjysta villkor. Vi vill säkra vårt energioberoende och energieffektivisera. Vi tror på att investera i hållbar infrastruktur, laddstolpar och kollektivtrafik i bioekonomin. Vi tror också på att göra det enklare för människor att välja klimatsmarta alternativ i vardagen.

STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Särskild debatt med anledning av IPCC:s rapport

Vi har redan tagit viktiga steg mot en hållbar framtid. Under vår tid i regeringsställning upprättade vi det klimatpolitiska ramverket, de svenska klimatmålen, på vilka alla världens länder tittar. Vi införde både Industriklivet och Klimatklivet för att ställa om näringslivet så att fler gröna jobb kunde växa fram i hela Sverige. Men vi vet att mer behöver göras.

Takten i omställningen behöver öka, och det behövs snabbt utbyggd förnybar energi, investeringar i energilagringsteknik och starka åtgärder för skydd av värdefull natur.

Sverige har de bästa förutsättningarna. Det krävs gemensamt ansvar och samarbete över hela samhället, från näringslivet till det offentliga samhället och civilsamhället, till dig och mig. Vi måste alla ta ansvar och agera nu för att säkra en hållbar framtid för våra barn och barnbarn.