<anforande>
<dok_hangar_id>2949462</dok_hangar_id>
<dok_id>H10994</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens snabbprotokoll 2013/14:94 Onsdagen den 2 april</dok_titel>
<dok_rm>2013/14</dok_rm>
<dok_nummer>94</dok_nummer>
<dok_datum>2014-04-02 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Konsumenträtt</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet></kammaraktivitet>
<anforande_id>A84DD0F8-7167-4FC9-9880-33758E9BB61B</anforande_id>
<anforande_nummer>94</anforande_nummer>
<talare>ROLAND UTBULT (KD) replik</talare>
<parti>KD</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Tack, Markus Wiechel, för frågan! Vi har kanske lite olika perspektiv. Jag vet att det är ungefär 30 000 personer som arbetar i telekomföretag. Det är en aspekt som är viktig, eftersom det handlar om väldigt många unga människor. Det är kanske första steget in i arbetslivet. Det är oerhört viktigt.
Men utifrån vår politik vill jag trots allt ha ett konsumentperspektiv. Det är för många som har råkat illa ut. Det är för många som blir lurade.
Jag sitter i civilutskottet och blev ändå själv lurad i våras. Jag ska liksom vara uppdaterad i de här frågorna. Jag ska inte beskriva helt hur det gick till. Men det lät väldigt bra. De skulle ordna allt. Det var inga problem. Om jag, i det här fallet, bytte leverantör av telefonitjänster skulle jag slippa alla kostnader vid övergången. Det som hände tror jag händer väldigt många. När jag hade gjort den här överenskommelsen per telefon började de jobba upp relationen med mig. Samtidigt kom det gamla bolaget in och begärde ett par tusen kronor i ersättning. Jag fick ligga i ganska hårt. Det tog mycket energi och mycket tid att försöka lösa den konflikt som vi hade. Men jag lyckades med det.
För mig går konsumentens perspektiv före dem som kör den här stilen, i alla fall, de oseriösa företagen.
</anforandetext>
<intressent_id>0237055280513</intressent_id>
<rel_dok_id></rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2014-04-03 05:15:09</systemdatum>
<systemnyckel>328970</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_H10994/#anf94</protokoll_url_www>
</anforande>
