<anforande>
<dok_hangar_id>2949462</dok_hangar_id>
<dok_id>H10994</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens snabbprotokoll 2013/14:94 Onsdagen den 2 april</dok_titel>
<dok_rm>2013/14</dok_rm>
<dok_nummer>94</dok_nummer>
<dok_datum>2014-04-02 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Tobaksfrågor, alkoholfrågor och narkotika- och dopningsfrågor</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet></kammaraktivitet>
<anforande_id>22C9EE8D-E09B-4321-A84C-7E7A3A0269F4</anforande_id>
<anforande_nummer>32</anforande_nummer>
<talare>CHRISTER ENGELHARDT (S) replik</talare>
<parti>S</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Jag vill återigen säga till Karin Östring Bergman att man ger sig på det tillkännagivande som vi har fått igenom i socialutskottet, och som också verkar gå igenom i dagens votering med anledning av att majoritetsföreträdarna inte yrkar på bifall till sin reservation.
Jag vill återigen påpeka att branschen själv genom sin branschorganisation Svensk Servicehandel &amp;amp; Fast Food bland annat har lyft fram ett sådant förslag som tillståndsplikt för försäljning av tobak. Som jag sade i mitt anförande skulle detta också kunna motverka en del av den illegala försäljningen av tobak som äger rum i Sverige i dag.
Man är också noga med att poängtera att alla handlare inte medvetet säljer illegal tobak. Men det kan lätt bli så om de har svårt att kontrollera var tobaken kommer ifrån. Därför är det viktigt att öka incitamenten att granska och se till att det sköts på ett rätt sätt. Vi anser tillståndsplikten vara en sådan ambitionshöjning som branschen själv efterfrågar. Det kan då heller inte vara så fel att vi föreslår detta.
Likaså säger branschen om administrationen, som jag sade i ett tidigare replikskifte, att den naturligtvis kommer att öka. Det kan förmodligen vara så. Men man ska ha administration där den behövs och inte administration där den inte behövs. Vad anser egentligen Karin Östring Bergman om det som branschen ger uttryck för?
</anforandetext>
<intressent_id>0936723349517</intressent_id>
<rel_dok_id></rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2014-04-03 05:15:09</systemdatum>
<systemnyckel>328908</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_H10994/#anf32</protokoll_url_www>
</anforande>
