<anforande>
<dok_hangar_id>2921946</dok_hangar_id>
<dok_id>H10973</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens snabbprotokoll 2013/14:73 Tisdagen den 25 februari</dok_titel>
<dok_rm>2013/14</dok_rm>
<dok_nummer>73</dok_nummer>
<dok_datum>2014-02-25 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Svar på interpellation 2013/14:293 om E20</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>interpellationsdebatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>1D574C11-000C-415A-B46F-3C3385C76B6E</anforande_id>
<anforande_nummer>112</anforande_nummer>
<talare>Statsrådet CATHARINA ELMSÄTER-SVÄRD (M)</talare>
<parti>M</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Det slutgiltiga svaret kommer Monica Green inte att få i dag, utan vi följer den ordning vi har kommit överens om med de representanter vi samarbetar med. Det hör till god ton.
Det är en stor uppoffring från kommunerna, och de är olika stora. 500 miljoner från kommunerna och 500 från regionen blir tillsammans 1 miljard. Man ska dock inte tro att man därigenom har klarat hela finansieringen. Även om vi tar de pengar som redan finns föreslagna för några objekt och lägger till denna miljard saknas det fortfarande miljarder, som förväntas komma i den nationella planen. 
Det är precis detta vi för ett resonemang om, och det är därför jag tycker att det är rimligt att se bilden ur ett hela-Sverige-perspektiv. Många tycker att 522 miljarder är fantastiskt mycket pengar; så mycket har vi aldrig haft. Men det är fortfarande inte tillräckligt. Vi skulle behöva tre gånger så mycket.
Min uppfattning är att de viktiga godsstråken och arbetspendlingen ska prioriteras. Vi har skärpt formerna för hur medfinansiering ska ske, och där det finns medfinansiering ser vi att det finns ett stort engagemang, som i dessa kommuner.
Det är viktigt att fundera både på trafiksäkerheten - många blir nog glada för att det är fokus på det - och framkomligheten. Det har funnits diskussioner om huruvida man ska gå fram på en gång med två-plus-två eller fyrfält, eller vilken standard man ska ha. Det förs resonemang om hur man kan kombinera detta, men där är man inte färdig.
Herr talman! Det svar jag kan ge är att vi för ett samtal. Jag vet att det finns ett erbjudande. Mycket av det regionen gjort har jag efterfrågat, och nu håller vi på med det arbete som ska leda fram till ett fastställelsebeslut i mars.
</anforandetext>
<intressent_id>064601872511</intressent_id>
<rel_dok_id>H110293</rel_dok_id>
<replik>N</replik>
<systemdatum>2014-02-26 05:15:53</systemdatum>
<systemnyckel>326531</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_H10973/#anf112</protokoll_url_www>
</anforande>
