<anforande>
<dok_hangar_id>2911642</dok_hangar_id>
<dok_id>H10964</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens snabbprotokoll 2013/14:64 Tisdagen den 4 februari</dok_titel>
<dok_rm>2013/14</dok_rm>
<dok_nummer>64</dok_nummer>
<dok_datum>2014-02-04 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Svar på interpellation 2013/14:188 om ROT-fusket</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>interpellationsdebatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>3346300B-E9B4-408C-A0FA-B19615F2F2C5</anforande_id>
<anforande_nummer>36</anforande_nummer>
<talare>LEIF JAKOBSSON (S)</talare>
<parti>S</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Anders Borg försöker legitimera sin politik och brist på åtgärder mot fusket med ROT genom att hänvisa till att ROT-avdrag fanns också under socialdemokratiska regeringar. Det gjorde det, men då hade vi inte den här fakturamodellen som innebär att man, utan att någonstans skriva på någonting, har rätt att dra av 50 000 kronor, vilket bekostas av oss andra skattebetalare. Det är orimligheten i det som vi bland annat har ifrågasatt.
Fram till för inte så länge sedan var varenda medborgare som var hemma med ett sjukt barn tvungen att edligen intyga att det var så. Man skulle ha dagisets underskrift för att få vara hemma en dag. Men för att få 50 000 ur statskassan behöver man inte skriver under någonting.
När ni inom Alliansen ändrade systemet till det öppnade ni för fusk. När ni säger att ni använder ROT för att bekämpa fusk och svartarbete är paradoxen att ni gör det på ett sätt som öppnar upp för nya möjligheter till fusk. Det har faktiskt svärtat ned både ROT-avdraget som sådant och branschen ytterligare. Det är inte bra. Seriösa företagare och byggarbetare skäms för den hantering som pågår. Man slår ihop allt till ett paketpris. 
Vi kunde läsa annonser om att vänliga målare målar om och bjuder på all färg gratis. Ja, tack, det är skattebetalarna som bjuder på det. I helgen såg jag en annons om att man får en installation av en värmepump för 1 krona genom ROT-avdrag. Jag ska för säkerhets skull säga att det kan vara så att det aktuella företaget bara begär 1 krona av Skatteverket eftersom det ska vara fifty-fifty. Men så tror jag sannerligen inte att verkligheten ser ut, utan det handlar om paketpris.
Vi har känt till det här i mer två år. Skatteverket sade för två år sedan till regeringen att vi måste ändra lagen för att kunna ingripa. Regeringen gjorde ingenting. Inte förrän SVT och vi socialdemokrater lyfte frågan började någonting hända. Det skulle gå fort. Det har inte gått fort. Det har i stället gått väldigt långsamt. Nu är förslag på väg som till vissa delar kanske blir bra, men långt ifrån så heltäckande som skulle behövas för att stoppa fusket.
Det är inte bra att människor i sin yrkesutövning tvingas att vara med i den illojala konkurrensen. Företagare inser att om de inte hoppar på tåget, går in i gråzonen och överutnyttjar systemet mot lagens bokstav får de inte några jobb. Alla tvingas in i det här. Därför behövs det ett resolut och snabbt agerande.
Jag återkommer till att av dessa 16 miljarder om året betalades under 2012 ut nästan ½ miljard kontant - ½ miljard kontant från statskassan. Då borde man omedelbart slå till bromsarna och säga: Nej, pengarna ska gå till ett identifierbart konto. Likadant måste betalningarna vara spårbara så att man ser varifrån pengarna kommer, om inte den här skattesubventionen ska bli en enda penningtvätt.
Jag fick nästan ett löfte om en proposition. Vi kommer naturligtvis att komma tillbaka till frågan, men det är pinsamt att det ska ta två år att stoppa miljardrullningen och fusket i den här branschen.
</anforandetext>
<intressent_id>0482927154110</intressent_id>
<rel_dok_id>H110188</rel_dok_id>
<replik>N</replik>
<systemdatum>2014-02-05 05:06:01</systemdatum>
<systemnyckel>325612</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_H10964/#anf36</protokoll_url_www>
</anforande>
