<anforande>
<dok_hangar_id>2897470</dok_hangar_id>
<dok_id>H10925</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens snabbprotokoll 2013/14:25 Tisdagen den 12 november</dok_titel>
<dok_rm>2013/14</dok_rm>
<dok_nummer>25</dok_nummer>
<dok_datum>2013-11-12 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Svar på interpellation 2013/14:5 om avgiftsdifferentiering och jobbpolitik</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>interpellationsdebatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>716CD895-70C4-4D7D-8262-61CDD92072E1</anforande_id>
<anforande_nummer>50</anforande_nummer>
<talare>RAIMO PÄRSSINEN (S)</talare>
<parti>S</parti>
<anforandetext>
Fru talman! Sverige är ett bra land att leva i. Men det är någonting som håller på att gå sönder. Jag efterfrågade en målsättning från Anders Borg som handlar om hur han ser på arbetslösheten. Hur stor får den vara? Hur liten skulle den helst vara? Men jag får inga svar.
Lars Beckman kan få ett diplom från mig också. Han blev känd i Gävleborg för att inte ha sagt flaska i kammaren, det vill säga att han inte hade sagt någonting. Nu har han gjort det i två interpellationsdebatter. Det är bara tråkigt att han har sagt samma sak i båda två.
Vi återgår till frågan, Anders Borg. Varför kan inte Anders Borg tala om för svenska folket vad som är en lämplig nivå på arbetslösheten? Ska vi fortfarande hålla oss till Konjunkturinstitutets prognos om att vi fram till 2021 har 350 000 arbetslösa? Eller finns det någon annan målsättning som är gömd någonstans och som man inte vill tala om?
Det är egentligen ganska konstigt att inte regeringen går ut och säger någonting om detta. Jobben är ju den viktigaste frågan. Alla ungdomar som sitter här på läktaren ska också gå ut i arbete. Vi har en högre ungdomsarbetslöshet. Kan ni inte tala om för dem och alla andra hur ni ser på det här och hur låg arbetslösheten måste få bli?
När man sätter ett mål, som vi gör, betyder det att vi förbinder oss att lägga resurser och koncentrerat arbete på detta. Vi måste få ned arbetslösheten. Vi behöver fler arbetade timmar. Det inser alla, och alla håller med om det.
Varför kan ni inte då formulera ett mål, Anders Borg? Vi vet att Finn Bengtsson inte kan det. Men om Anders Borg säger det vet vi att det gäller i regeringen. Så var så god - svara på min enkla fråga! Vilket mål har ni för arbetslösheten?
</anforandetext>
<intressent_id>0113077554312</intressent_id>
<rel_dok_id>H1105</rel_dok_id>
<replik>N</replik>
<systemdatum>2013-11-13 05:04:52</systemdatum>
<systemnyckel>320973</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_H10925/#anf50</protokoll_url_www>
</anforande>
