<anforande>
<dok_hangar_id>3054245</dok_hangar_id>
<dok_id>H109129</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens snabbprotokoll 2013/14:129 Måndagen den 23 juni</dok_titel>
<dok_rm>2013/14</dok_rm>
<dok_nummer>129</dok_nummer>
<dok_datum>2014-06-23 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Ändringar i fiskelagen</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet></kammaraktivitet>
<anforande_id>F298663E-8A6F-47B4-BF3F-B578A9663C4F</anforande_id>
<anforande_nummer>10</anforande_nummer>
<talare>JAN-OLOF LARSSON (S) replik</talare>
<parti>S</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Jag vill bara ställa ett par frågor till Lars Tysklind. Är det inte konstigt att regeringen förordar ett system som man införde för ett annat fiske 2009 och som man inte ens har bemödat sig om att utvärdera? Vi vet att det handlar om hundratals miljoner kronor som har omsatts och betalats för de här kvoterna. De här pengarna finns i branschen i dag. Om det införs ett sådant system som det pelagiska har skulle man med de här pengarna kunna köpa upp hela svenska fisket och koncentrera det.
Lars Tysklind brukar alltid säga: Vi är ense i de här frågorna. Det kan ibland tyckas som att vi är ense, men då är det bra att vi signalerar vad vi vill. Nu måste vi signalera till myndigheterna. Vad vill Folkpartiet? Vad vill Socialdemokraterna? Vad vill vi med det framtida fisket?
Vill Lars Tysklind och Folkpartiet ha ett fiske uppe i Kosterhavet med Strömstadsbor, Tanumsbor och människor uppifrån norra Bohuslän? Eller ska det kunna handlas upp?
Jag har tydliggjort att vi vill att det ska finnas fiske från Strömstad runt hela vår kust ända upp till gränsen mot Finland och att det ska fördelas på ett bra sätt. Men låter vi ekonomin och ekonomisk styrka styra det här blir det en koncentration, som det troligen har blivit när det gäller det pelagiska fisket - det verkar så.
Sedan gäller det breda lösningar. Om vi nu så ofta har samma åsikter undrar jag: Varför förlitar sig regeringen alltid på Sverigedemokraterna i stället för att göra breda överenskommelser här i riksdagen?
</anforandetext>
<intressent_id>0544046588414</intressent_id>
<rel_dok_id></rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2014-06-24 06:00:00</systemdatum>
<systemnyckel>332902</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_H109129/#anf10</protokoll_url_www>
</anforande>
