<anforande>
<dok_hangar_id>3041887</dok_hangar_id>
<dok_id>H109128</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens snabbprotokoll 2013/14:128 Onsdagen den 18 juni</dok_titel>
<dok_rm>2013/14</dok_rm>
<dok_nummer>128</dok_nummer>
<dok_datum>2014-06-18 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Partiledardebatt</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>partiledardebatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>E102BAE0-C340-4887-B3EA-1F2BA6C11CBF</anforande_id>
<anforande_nummer>13</anforande_nummer>
<talare>JIMMIE ÅKESSON (SD) replik</talare>
<parti>SD</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Det råder ingen tvekan om att många av dessa arbetade timmar utförs av människor från andra länder - så är det - därför att väldigt många människor i vårt land är just från andra länder, och de blir fler. 
Även om Fredrik Reinfeldt försöker ta sig runt detta problem genom att inte tala om det förekommer det. Det är klart att vi har långtidsarbetslösa och andra som står långt från arbetsmarknaden. Men det är inte dessa människor som varje år fyller på arbetskraften med 50 000-60 000 nya människor, utan det är invandringen som gör det. Det råder ingen som helst tvekan om det. Hade vi inte haft den stora invandring som vi har hade arbetslösheten legat väsentligt lägre än vad den gör i dag. Det var inte så länge sedan vi hörde statsministern ge uttryck för exakt den uppfattningen genom att säga att massarbetslöshet inte existerar bland etniska svenskar mitt i livet. Så är det, även om det nu säkert också finns andra som är arbetslösa. 
Min fråga kvarstår: Har man från regeringens sida kapitulerat inför arbetslösheten? Och med hur många människor kommer arbetskraften att växa när jobben blir 350 000 fler?
</anforandetext>
<intressent_id>051207517226</intressent_id>
<rel_dok_id></rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2014-06-19 05:42:24</systemdatum>
<systemnyckel>332701</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_H109128/#anf13</protokoll_url_www>
</anforande>
