<anforande>
<dok_hangar_id>3026614</dok_hangar_id>
<dok_id>H109124</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens snabbprotokoll 2013/14:124 Torsdagen den 12 juni</dok_titel>
<dok_rm>2013/14</dok_rm>
<dok_nummer>124</dok_nummer>
<dok_datum>2014-06-12 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet></kammaraktivitet>
<anforande_id>B1BFE0BF-432C-49D5-9B38-2AFD29ED3FDD</anforande_id>
<anforande_nummer>58</anforande_nummer>
<talare>BODIL CEBALLOS (MP)</talare>
<parti>MP</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Det här är min sista debatt i den svenska riksdagen innan jag går vidare till mitt nya uppdrag i Europaparlamentet. Jag vill därför tacka alla kolleger, ledamöter och personal, både utrikes- och försvarsutskottet, ministrar med flera för ett väldigt gott samarbete under de åtta år jag suttit i riksdagen. Det har varit väldigt roligt, ibland frustrerande, men det är en erfarenhet att ta med sig för resten av livet.
Jag vill också tacka talmännen som låter oss tala länge, ibland längre än den tid som vi har anmält. Det kommer att vara en bristvara för mig framöver. I EU-parlamentet får man en talartid på en minut, om man över huvud taget får någon talartid. Nu får jag lära mig att hålla mig kort, och det är inte min bästa egenskap.
Herr talman! Förra året i juni tog vi ett första beslut om att delta i den FN-ledda stabiliseringsinsatsen i Mali. Det handlade då om att hjälpa till med bland annat transporter. Av olika skäl, precis som Cecilia sade tidigare, blev det inte så mycket av den insatsen. Men nu har vi fått en ny fråga från FN att delta med underrättelseverksamhet från en bas i Timbuktu på ett regeringskontrollerat område. Dock är det fortfarande ett högriskområde.
Det hörs inte så mycket om Mali i de svenska nyheterna längre. Det man kan tolka positivt som att allt är lugnare. Att det är lugnare innebär dock inte att det är stabilt, och den FN-ledda fredsfrämjande insatsen kommer förmodligen att behövas på en obestämd tid framöver.
Det svenska bidraget ska inte utgöras av stridande trupper, utan det handlar som sagt om att bedriva underrättelseverksamhet i syfte att bidra till FN:s uppdrag att stabilisera området. Man ska till exempel skydda civila och stoppa olika väpnade gruppers offensiver mot tätbefolkade områden. Den svenska styrkan har självfallet rätt att försvara sig vid eventuella angrepp men kommer i huvudsak att sitta inne på campen där riskerna inte är så stora att just det sker.
Herr talman! Miljöpartiet står bakom även denna svenska insats. Det gör alla partier i svenska riksdagen, även om finansieringsfrågan föreslås få en annan lösning i Sverigedemokraternas reservation. Vi i Miljöpartiet menar att bistånd aldrig ska bekosta militära insatser. Det är inte heller i enlighet med det internationella regelverket för bistånd att så sker. Vi menar att Dacreglerna inte skulle tillåta kostnaderna för militära insatser. Sverige är en viktig humanitär givare när det gäller bistånd, och jag utgår från att det humanitära bistånd som kan komma att behövas utöver det som Sverige redan ger kommer vi att se positivt på.
I det här fallet finns det ett tydligt FN-mandat. Det är FN som leder insatsen, och regeringen i Mali vill ha insatsen på plats. Miljöpartiet menar att det är lämpligt att vi använder det svenska försvaret i FN-ledda fredsbevarande och fredsfrämjande insatser ute i världen där de gör nytta för att bidra till fred och vi får den erfarenhet som kan komma att krävas vid ett eventuellt, men föga sannolikt, angrepp mot Sverige någon gång i framtiden. Vi menar att Försvarsmakten är i dag mer behövd ute i världen än här på hemmaplan, där vi har helt andra utmaningar att ta itu med som i huvudsak inte kan lösas med militära medel.
Den enda farhåga vi har känt inför den här insatsen, eftersom det handlar om underrättelseverksamhet, är att även andra än väpnade grupper skulle kunna omfattas eller indirekt omfattas av den information som inhämtas av den svenska truppen. Vi tänker då i huvudsak på eventuella flyktingar som korsar Mali på sin väg mot Europa. Det är en fråga jag lyfte med UD vid de diskussioner som vi fört i utskottet. Den analys som då gjordes är att det är ett mycket farligt område att vistas i och att även om vi inte kan veta säkert går förmodligen flyktingströmmarna en annan väg i dag än tidigare. En annan aspekt är att det inte ingår i mandatet från FN att stoppa flyktingar på väg till Europa och därmed inte kommer att ingå i de insatsregler som de olika ländernas trupper ska rätta sig efter.
Med tanke på att svenska Försvarsmakten i övrigt inte visat sig göra det vi i riksdagen tyckt till om tidigare - om det inte ligger i linje med insatsreglerna - utgår jag från att de inte kommer att gå utöver sitt uppdrag heller denna gång. Jag tänker då på när vi från utskottet vad gäller Libyeninsatsen ville att Försvarsmakten också skulle spana efter flyktingar på Medelhavet i syfte att bistå människor i sjönöd. Det ingick inte i insatsreglerna, så det gjordes inte. För tydlighetens skull har vi ändå förtydligat i betänkandet att huvuduppgiften är att förse insatsens underrättelseenhet med information som kan användas för att uppfylla säkerhetsrådets mandat. Det som inte är huvuduppgift är att vi också måste ha en skyddsstyrka på plats till skydd för den svenska insatsen.
Herr talman! Under förra årets debatt talade jag om Mali som land och frågade om konflikten hade kunnat undvikas. Jag ska inte upprepa vad jag sa då, för den som är intresserad kan själv läsa i protokollet. Jag vill dock upprepa en aspekt som jag tycker är mycket viktig.
Mali sågs en gång i tiden som en stabil demokrati. Det var och är ett mycket fattigt land, men det politiska systemet fungerade hyfsat. De problem vi i utrikesutskottet uppmärksammade när vi besökte landet för några år sedan var, utöver fattigdomen, instabiliteten i norr där tuaregerna ställde krav på ökat självbestämmande eller självständighet. Uppenbart var också att det var ett land som brottades med klimatpåverkans konsekvenser och därmed svårigheter att förse befolkningen med livsmedel. Ett annat problem var den narkotika, i huvudsak kokain från Latinamerika om jag förstått saken rätt, som passerade landet på väg till konsumenterna i Europa, en handel som gynnades av och drev på de instabila förhållandena i norr, för man ville slippa inblandning av myndigheter.
Inget av de problemen hann få en lösning innan kriget bröt ut. Fattigdomen är lika stor som tidigare, och klimatpåverkan har inte gjort situationen bättre. Inte minst i ökenområdena i norr torde det vara ännu svårare att livnära sig i dag i förhållande till tidigare. Hur det ser ut med narkotikasmugglingen i dag vet jag inte, men jag utgår från att den fortsätter.
Den fråga man måste ställa sig är om en överenskommelse om större självbestämmande inom staten Mali hade kunnat innebära att tuaregerna inte tagit chansen att i samarbete med andra väpnade grupper försöka skapa en självständig stat i efterdyningarna av Libyenkrigets slut och allt vad det medförde av mängder av vapen som florerade i området. Att kriget i Mali utbröt tror jag att vi alla kan konstatera hade att göra med den stora mängd vapen som florerade efter kriget i Libyen och som fanns i området. 
Herr talman! Det finns ett antal andra länder att oroa sig för. Det är också länder som formellt sett är demokratier men som precis som Mali består av olika folkgrupper som inte alla är överens om hur landets framtid ska byggas. I dag är det Irak som är i allas tankar. Kommer Isis att ta kontrollen även över Bagdad? Kommer USA att hörsamma vädjan från Irak att stoppa Isis framfart? Kommer FN att stå handlingsförlamat som så många gånger förr? Just nu är det mer frågor än svar samtidigt som det är bråttom. Så här kände vi en gång när det gällde Mali, när rebellgrupperna tillsammans med tuaregerna tog över stora landområden. 
Det kommer att komma fler konflikter, och vi kommer att få fler förfrågningar. I dag är det Mali det handlar om.
Jag yrkar bifall till utskottets förslag och tycker att det är väldigt bra att vi alla är eniga i denna fråga. Vi ska vara med och bidra i den fredsfrämjande insatsen.
(Applåder)
</anforandetext>
<intressent_id>0637028706011</intressent_id>
<rel_dok_id></rel_dok_id>
<replik>N</replik>
<systemdatum>2014-06-13 05:20:48</systemdatum>
<systemnyckel>332272</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_H109124/#anf58</protokoll_url_www>
</anforande>
