<anforande>
<dok_hangar_id>2853575</dok_hangar_id>
<dok_id>H00997</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens snabbprotokoll 2012/13:97 Onsdagen den 24 april</dok_titel>
<dok_rm>2012/13</dok_rm>
<dok_nummer>97</dok_nummer>
<dok_datum>2013-04-24 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>E6B0082F-60D7-4C03-AD78-A0AF84CAF517</anforande_id>
<anforande_nummer>50</anforande_nummer>
<talare>ELISABETH BJÖRNSDOTTER RAHM (M) replik</talare>
<parti>M</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Det var många frågor Bodil Ceballos hade. Jag skulle vilja börja med att säga att OECD har utarbetat riktlinjer för multinationella företag och hur de ska agera när det gäller mänskliga rättigheter, miljö, arbetsmiljö, anställningsförhållanden och så vidare. Vi har sagt att dessa rekommendationer inte är bindande, men regeringarna i anslutna länder stöder OECD:s rekommendationer. Här har Sverige valt att arbeta i en trepartssamverkan mellan stat, näringsliv och arbetstagarorganisationer. Vi ställer krav på att man ska följa de riktlinjer som OECD tagit fram gällande näringsliv och mänskliga rättigheter.
När det gäller kulturella relationer och kulturella frågor inom EU kan jag hålla med Carl Bildt om att vi måste se om det är fråga om ett lands egna angelägenheter eller någonting som vi som utomstående part kan vara med och påverka och lyfta upp i debatten. Det måste avgöras från fall till fall, det vill säga när man anser att det är lämpligt att göra det.
</anforandetext>
<intressent_id>0671241874717</intressent_id>
<rel_dok_id>H001UU15</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2013-04-25 05:03:56</systemdatum>
<systemnyckel>315078</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_H00997/#anf50</protokoll_url_www>
</anforande>
