<anforande>
<dok_hangar_id>2846483</dok_hangar_id>
<dok_id>H00982</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens snabbprotokoll 2012/13:82 Torsdagen den 21 mars</dok_titel>
<dok_rm>2012/13</dok_rm>
<dok_nummer>82</dok_nummer>
<dok_datum>2013-03-21 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Socialtjänstfrågor</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>E40DD445-D02E-49D9-B311-429B449A558A</anforande_id>
<anforande_nummer>96</anforande_nummer>
<talare>HELENA BOUVENG (M) replik</talare>
<parti>M</parti>
<anforandetext>
Fru talman! Jag delar Eva Olofssons starka oro för de här kvinnorna. Under min tid i justitieutskottet hade vi en hel del arbete och utredningar om just papperslösa kvinnor. Det är inte helt sällan som man blir utsatt, att man utnyttjas av illvilliga människor. Jag tror precis som Carin Götblad att här krävs det betydligt större kunskaper för att kunna hitta olika sätt och vägar att bemöta dessa ytterst utsatta kvinnor.
Vad Carin Götblads förslag kommer att innebära vet inte jag. Men jag vet att det finns exempel på en hel del kommuner som aktivt har arbetat med att uppsöka dessa kvinnor, för man vet att de finns men man har inte tagit tag i det.
Jag skulle inte bli förvånad om Carin Götblad exempelvis kommer att titta på hur Stockholms socialtjänst jobbar när man hittat gömda kvinnor. Det handlar om att ge kvinnorna skydd och stöd och att de efter ett tag ska kunna hitta vägar att på något sätt återvända men inte komma i kontakt med de människor som har utsatt dem för fruktansvärda brott.
</anforandetext>
<intressent_id>0729710260118</intressent_id>
<rel_dok_id>H001SoU11</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2013-03-22 05:07:16</systemdatum>
<systemnyckel>313517</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_H00982/#anf96</protokoll_url_www>
</anforande>
