<anforande>
<dok_hangar_id>2844974</dok_hangar_id>
<dok_id>H00978</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens snabbprotokoll 2012/13:78 Torsdagen den 14 mars</dok_titel>
<dok_rm>2012/13</dok_rm>
<dok_nummer>78</dok_nummer>
<dok_datum>2013-03-14 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Kultur för alla</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>CD81441A-B691-4FCE-80F6-F5518DF90D78</anforande_id>
<anforande_nummer>140</anforande_nummer>
<talare>GUNILLA CARLSSON i Hisings Backa (S) replik</talare>
<parti>S</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Jag sade inte i mitt anförande att det inte fanns någon forskning, men jag sade att det inte fanns så mycket forskning.
Jag tänkte ställa en fråga angående det som jag också tog upp i mitt anförande och som du, Anne Marie Brodén, talade om lite grann avslutningsvis, nämligen vikten av ett jämställt kulturliv. 
Vi lyfter i en reservation fram att vi tycker att man ska samla in statistik som är könsuppdelad. Men man skulle också kunna lyfta fram de institutioner och organisationer som får statliga bidrag och som jobbar offensivt för ett mer jämställt kulturliv som goda exempel och att de ska gynnas vid bidragsgivning. 
Anne Marie Brodén lyfte inte fram den frågan över huvud taget. Statistiken inom kulturområdet har varit eftersatt länge. Det är synd. Det är bra att Myndigheten för kulturanalys nu får ett uppdrag när det gäller statistiken. Men det är inte riktigt tydligt vad myndigheten ska göra med statistiken. Men jag vill fråga Anne Marie Brodén hur hon ställer sig till att man skulle kunna lyfta in just denna könsuppdelade statistik som en grund för att kunna jobba mer aktivt med en jämställd kulturpolitik. 
</anforandetext>
<intressent_id>0875221317013</intressent_id>
<rel_dok_id>H001KrU6</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2013-03-15 05:08:05</systemdatum>
<systemnyckel>313084</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_H00978/#anf140</protokoll_url_www>
</anforande>
