<anforande>
<dok_hangar_id>2844974</dok_hangar_id>
<dok_id>H00978</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens snabbprotokoll 2012/13:78 Torsdagen den 14 mars</dok_titel>
<dok_rm>2012/13</dok_rm>
<dok_nummer>78</dok_nummer>
<dok_datum>2013-03-14 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>(forts. från 10 §) Kultur och fritid för barn och unga (forts. KrU5)</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>68EF117A-BE70-4C72-9388-B8C315C49461</anforande_id>
<anforande_nummer>125</anforande_nummer>
<talare>ISAK FROM (S) replik</talare>
<parti>S</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Jag konstaterar att Per Lodenius inte svarar på min fråga. Man säger ja till LOV, men man säger nej till att barn och unga ska ha samma möjligheter var än i landet de bor. Det måste kännas konstigt för Centerpartiet. I alla fall gamla centerpartister måste ju ha svårt att veta på vilken fot man ska stå.
Om man kan tänka sig att Centerpartiet i framtiden kommer med en LOV om musik- och kulturskolan där man släpper in privata aktörer så skulle det kanske vara lite bättre. Det skulle i alla fall vara en markering om att ni tycker att musik och kultur är väldigt viktigt, att ni trycker ut det här i kommunerna och säger att nu får de faktiskt ta och satsa på musik- och kulturskola, och den ska vara privat.
Men det gör ni inte heller. Att släppa in privat vård och omsorg i kommunerna det kan ni däremot tänka er att lagstifta om.
Jag måste ställa samma fråga som jag ställde till Ellen Juntti. Vad sänder det för signaler nu när man ska tillföra 1 miljard kronor till de rikaste kommunerna? Är det rimligt? Har Centerpartiet blivit överkört? Vad sänder det för signaler till de små kommunerna som inte fullt ut orkar med att satsa på kultur och fritid för barn och unga i den omfattning som de faktiskt skulle vilja?
</anforandetext>
<intressent_id>0506482805418</intressent_id>
<rel_dok_id>H001KrU5</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2013-03-15 05:08:05</systemdatum>
<systemnyckel>313069</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_H00978/#anf125</protokoll_url_www>
</anforande>
