<anforande>
<dok_hangar_id>2843353</dok_hangar_id>
<dok_id>H00976</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens snabbprotokoll 2012/13:76 Tisdagen den 12 mars</dok_titel>
<dok_rm>2012/13</dok_rm>
<dok_nummer>76</dok_nummer>
<dok_datum>2013-03-12 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Svar på interpellation 2012/13:245 om statsbudgeten och jämställdheten</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>interpellationsdebatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>DFFD0E4A-04D6-4D14-96F9-B14D608C9C17</anforande_id>
<anforande_nummer>28</anforande_nummer>
<talare>FINN BENGTSSON (M)</talare>
<parti>M</parti>
<anforandetext>
Fru talman! Låt mig poängtera att när det gäller alla de punkter Marie Nordén förtjänstfullt nämner för hur man ska bedriva jämställdhetsarbete i den ekonomiska politiken har alliansregeringen tillsatt en parlamentarisk utredning. Den ska se över arbetsskadeförsäkringen, arbetslöshetsförsäkringen och sjukförsäkringen på lång sikt. Detta är insatser som just en alliansregering har tagit initiativ till, brett parlamentariskt, men som vi saknade under den socialdemokratiska regeringstiden.
Sedan till det finansministern nämner, att månadslönerna faktiskt har ökat för kvinnorna. Här står nästan ord mot ord, men jag är böjd att hålla med finansministern av ytterligare en anledning: Den faktiska nettoinkomsten har ökat ännu mer eftersom vi har jobbskatteavdrag som pricksäkert når de lönenivåer som kanske tyvärr kvinnorna som kollektiv har mer än männen. Nu ser det ut så, och en quick fix för att snabbt få upp friheten i att ha mer pengar i plånboken som kvinna är trots allt en höjning av månadslönen parad med en sänkning av skatten i de inkomstskikt där kvinnorna är dominerande.
När det gäller sjukförsäkringen hänförde jag inte till 90-talets början utan till 2002, när vi hade världens mest sjukskrivna befolkning i Sverige till både antal och längd. Det drabbade kvinnor oerhört mycket hårdare än män. Vi har en sjukförsäkringsreform, som ytterligare har förbättrats i näst senaste budgetpropositionen för att ge alla en möjlighet att få sjukersättning när de behöver det men samtidigt inte hindra dem från att komma tillbaka till arbete. Siffror visar väldigt tydligt i dag att 13 procent av dem som har lämnat sjukförsäkringen är i arbete och att 10 procent därtill är arbetssökande. Hela 25 procent deltar i program hos Arbetsförmedlingen. 
Då är det på det viset att detta är 70 procent kvinnor. Denna reform med sin generositet - det finns undantagsregler så att man kan fortsätta att vara sjukskriven om man behöver det - ger en möjlighet att komma på fötter närmare arbetsmarknaden i stället för att passivt vara sjukskriven. Detta gynnar 70 procent kvinnor och 30 procent män.
</anforandetext>
<intressent_id>0721657655513</intressent_id>
<rel_dok_id>H010245</rel_dok_id>
<replik>N</replik>
<systemdatum>2013-03-13 09:18:37</systemdatum>
<systemnyckel>312660</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_H00976/#anf28</protokoll_url_www>
</anforande>
