<anforande>
<dok_hangar_id>2841505</dok_hangar_id>
<dok_id>H00974</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens snabbprotokoll 2012/13:74 Torsdagen den 7 mars</dok_titel>
<dok_rm>2012/13</dok_rm>
<dok_nummer>74</dok_nummer>
<dok_datum>2013-03-07 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Grundskolan</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>A0ADCD08-7382-4CDA-8966-9873D48E77BA</anforande_id>
<anforande_nummer>160</anforande_nummer>
<talare>BJÖRN SÖDER (SD) replik</talare>
<parti>SD</parti>
<anforandetext>
Fru talman! Rossana Dinamarca hävdar att modersmålsundervisning är viktigt för att elever ska kunna tillgodogöra sig olika kunskapsmål och så vidare. Hon hävdar att myten är en myt. Jag skulle vilja höra vad Rossana Dinamarcas påstående om att modersmålsundervisningen är positiv på det sätt som hon vill göra gällande grundar sig på.
Tyvärr får jag upplysa Rossana Dinamarca om att många av de undersökningar som har gjorts grundar sig på en och samma undersökning, som gjordes för flera år sedan av Wayne Thomas och Virginia Collier vid George Mason University i Virginia. Deras undersökning ligger som grund till alla påståenden om att modersmålsundervisningen är avgörande för om elever ska kunna tillgodogöra sig kunskapsmålen. Den här undersökningen är fullständigt utdömd. Andra forskare menar att man egentligen skulle kunna tillfråga astrologer i stället för att få fram resultat. Så undermålig är den. Det finns en forskare som bland annat säger att det inte finns någon vetenskaplig grund till deras diagram och forskningsresultat.
De som hävdar motsatsen, att det är en myt, är däremot väldigt många till antalet. Därmed finns belägg för att forskarkåren är oenig. Gisela Håkansson, som är professor i allmän språkvetenskap vid universitetet i Lund, säger: "Det där är en myt. Det finns ingen studie som har visat att det skulle finnas något kausalt samband med modersmålet." Tvärtom ligger det sociala faktorer bakom i stället, vilket de undersökningar som Rossana Dinamarca lutar sig mot inte tar hänsyn till.
</anforandetext>
<intressent_id>0452755722723</intressent_id>
<rel_dok_id>H001UbU5</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2013-03-08 05:10:39</systemdatum>
<systemnyckel>312547</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_H00974/#anf160</protokoll_url_www>
</anforande>
