<anforande>
<dok_hangar_id>2834623</dok_hangar_id>
<dok_id>H00960</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens snabbprotokoll 2012/13:60 Onsdagen den 30 januari</dok_titel>
<dok_rm>2012/13</dok_rm>
<dok_nummer>60</dok_nummer>
<dok_datum>2013-01-30 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Kommissionens arbetsprogram för 2013</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>B9989A9A-80E6-47EF-B64E-9E05886EA857</anforande_id>
<anforande_nummer>31</anforande_nummer>
<talare>BODIL CEBALLOS (MP) replik</talare>
<parti>MP</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Det som Gustav Blix säger om byggsektorn stämmer. Den har varit oerhört stor i Spanien, och väldigt många andra branscher har varit beroende av byggsektorn. Men att komma till rätta med den spanska ekonomin låter sig inte göra genom att man återupprättar denna byggsektor. Nu måste man hitta andra modeller. Men i Spanien har man inte riktigt sett att det finns andra modeller. Vi försöker driva linjen med den gröna omställningen. När vi nu har en så djup ekonomisk kris i Europa borde vi kunna använda den till att göra någonting vettigt och se till att den tillväxt som du talar om och som jag kanske kallar något annat, till exempel utveckling, tillkommer i en sektor där vi har en ömsesidig nytta av den, så att vi också kan minska våra utsläpp. Det blir lite svårt i ett land där regeringschefen anser att klimatpåverkan inte finns. Där har vi också en grannlaga uppgift: att försöka övertyga honom och hans inre gäng om att detta är ett problem.
Tillväxt kan nås på olika sätt. Vilken är din väg, Gustav - åtstramning eller stimulanser? Vad är det du tror på? Är det bra med stimulanser som går i riktning mot en grön omställning? Vilken form av stimulanser skulle du vilja se? Eller är det bara fortsatta åtstramningar som gäller? Det är den vägen som många av länderna har mötts av. Det sker lite uppluckring nu, men det är ändå kvar i tankarna.
</anforandetext>
<intressent_id>0637028706011</intressent_id>
<rel_dok_id>H001UU4</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2013-01-30 18:32:23</systemdatum>
<systemnyckel>311084</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_H00960/#anf31</protokoll_url_www>
</anforande>
