<anforande>
<dok_hangar_id>2834623</dok_hangar_id>
<dok_id>H00960</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens snabbprotokoll 2012/13:60 Onsdagen den 30 januari</dok_titel>
<dok_rm>2012/13</dok_rm>
<dok_nummer>60</dok_nummer>
<dok_datum>2013-01-30 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>En ny tidsbegränsad vapenamnesti</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>FD73F158-41A9-4FED-AF79-64D4640AA708</anforande_id>
<anforande_nummer>11</anforande_nummer>
<talare>CAROLINE SZYBER (KD) replik</talare>
<parti>KD</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Tack, Lena Olsson, för frågorna! Som jag sade tidigare tror jag att det snart kommer att presenteras förslag. Sedan ska förslagen remitteras. Med tanke på hur viktig den här frågan är tror jag att den kommer att prioriteras. Jag hoppas att det skulle kunna ske något kanske redan under nästa höst.
Framför allt är det en viktig markering att det pågår väldigt mycket, och det gör det. Det har också tagits steg i rätt riktning, som jag redogjorde för i mitt anförande, där vi redan nu har tydliggjort vilka vapenbrott som ska bedömas som grova. Vi har varit tydliga med att man ska omhänderta inte bara vapen utan också tillståndsbevis och med att det också ska vara krav på anmälningsplikt när det förs mellan olika EU-länder. Visst har det hänt saker på senare år.
Detta med den grova organiserade brottsligheten talade vi om redan förra året. Vissa tror att folk skulle lämna in sina vapen bara för att vi har högre straff eller en vapenamnesti. De riktigt grova kriminella kommer att fortsätta ha vapen. Det man måste göra det är att anta ett helt paket för att motverka den grova organiserade brottsligheten, där skärpta straff för vapenbrott är en nyckeldel men inte alls hela lösningen. I dagens debatt låter det ibland som om det skulle vara hela lösningen på allting, och det är inte alls fallet. Det är en viktig del och en markering, men det krävs väldigt mycket mer för att komma åt den grova organiserade brottsligheten.
Sedan var det frågan om tillståndsplikt. Som du säger är det väldigt viktigt med lokal kännedom. I den nya polisorganisationen, när 21 polismyndigheter blir en, har vi också skrivit mycket om vikten av en lokal förankring. I den kanske det är möjligt att man längre fram också tittar på hur tillståndsgivningen ska gå till, men som det ser ut i dag har vi inte fått några indikationer på problem i systemet som är så klara.
</anforandetext>
<intressent_id>0666958447826</intressent_id>
<rel_dok_id>H001JuU9</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2013-01-30 18:32:23</systemdatum>
<systemnyckel>311064</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_H00960/#anf11</protokoll_url_www>
</anforande>
