<anforande>
<dok_hangar_id>2833329</dok_hangar_id>
<dok_id>H00956</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens snabbprotokoll 2012/13:56 Onsdagen den 23 januari</dok_titel>
<dok_rm>2012/13</dok_rm>
<dok_nummer>56</dok_nummer>
<dok_datum>2013-01-23 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Snabbare betalningar</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>A9FFCF1E-F317-418C-AD2B-AACD419EACC2</anforande_id>
<anforande_nummer>65</anforande_nummer>
<talare>SVEN-OLOF SÄLLSTRÖM (SD) replik</talare>
<parti>SD</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Ola Johansson! Eftersom det som jag tidigare har sagt på exakt denna plats vid, tror jag, två tillfällen verkar otydligt får jag upprepa det. Skulle vi ha gått på vår egen reservation i dag hade regeringens förslag gått igenom. Nu går vi på oppositionens förslag, det vill säga regeringen får tillbaka bollen. Det är mycket enkelt att förstå. Regeringen får komma tillbaka med ett nytt förslag.
Ja, vi är EU-kritiska. Men det händer väl att också en blind höna hittar ett korn. Ola Johansson och Centerpartiet kommer under våren och kanske till hösten att vid ytterligare tillfällen få se att det finns andra EU-direktiv som vi kommer att ställa oss bakom. Jag tänker framför allt på blåkortsdirektivet och sanktionsdirektivet, där jag tror att vi kommer att stå på motsatt sida. Vi får väl se.
När det gäller just det här direktivet tycker vi att det är bra. Vi tycker att man ställer rimliga krav på de avtal som kan slutas mellan företag när det gäller betalningstider.
Återigen: Sverige ska alltså förlora affärer på att stora företag tvingas gå till banken och få krediter om de inte kan finansiera sina egna affärer därför att de inte kan låna av sina leverantörer under ytterligare 30, 60 eller 90 dagar. Vilka räntor betalar storföretagen på sina checkkrediter? Hur lång tid pratar vi om? Pratar vi om 30, 60 eller 90 dagar? Vilken påverkan har det på ett slutpris på en produkt eller en tjänst? Och hur rimligt är det att anta att det är det som avgör om man får en order eller inte? Konsekvensanalys - är det rimligt att anta att det som sägs stämmer?
</anforandetext>
<intressent_id>0772402807013</intressent_id>
<rel_dok_id>H00336</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2013-01-23 20:05:40</systemdatum>
<systemnyckel>310869</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_H00956/#anf65</protokoll_url_www>
</anforande>
