<anforande>
<dok_hangar_id>2872500</dok_hangar_id>
<dok_id>H009132</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens snabbprotokoll 2012/13:132 Torsdagen den 15 augusti</dok_titel>
<dok_rm>2012/13</dok_rm>
<dok_nummer>132</dok_nummer>
<dok_datum>2013-08-15 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Svar på interpellation 2012/13:488 om sametinget</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>interpellationsdebatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>1DD59D98-1907-4C84-B596-1F098A93589F</anforande_id>
<anforande_nummer>33</anforande_nummer>
<talare>Landsbygdsminister ESKIL ERLANDSSON (C)</talare>
<parti>C</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Olle Larsson har frågat mig om jag kan se att Sametinget, som är en statlig myndighet med statliga resurser, flyttar fram de samiska rättigheterna på andra kulturers och näringars bekostnad och vilka konsekvenser det får för enskilda människor, andra kulturer och näringar.
Olle Larsson undrar också om jag är beredd att se över och redovisa vilka konsekvenser Sametinget har för människor, kulturer och näringar i det som Sametinget kallar Sápmi och som inte räknas/räknar sig som samer enligt Sametingets definition.
Slutligen undrar Olle Larsson om jag kan tänka mig att ge alla lika villkor och förutsättningar och därför lägga ned Sametinget.
Dessa frågeställningar är väldigt likartade dem som Olle Larsson tog upp i sin förra interpellation i maj då han ifrågasatte samernas ställning som urfolk. Jag känner mig därför föranledd att upprepa att samerna är och förblir ett urfolk. Jag vill också poängtera att samerna har en folkrättslig ställning som folk, vilket bekräftas i regeringsformen, och som ett folk har man rätt att bevara och utveckla sin kultur, inklusive sina näringar, och har också rätt till självbestämmande.
Skapandet av Sametinget är bland annat ett resultat av den nyss nämnda folkrättsliga principen att ett folk har rätt till självbestämmande. Förenklat innebär detta att Sametinget, som är det folkvalda organet, har huvudansvaret för och fattar egna beslut i frågor som enbart rör det samiska samhället, såsom rörande den samiska kulturen, och i frågor av intresse för både det samiska och det övriga svenska samhället deltar man i samhällsplaneringen genom olika former av samrådsförfaranden. Detta inflytande innebär att den demokratiska förankringen i beslut som rör samerna stärks.
Det är, som även Olle Larsson pekar på, viktigt med en lokalt förankrad demokratisk gemenskap. Sametingets existens utesluter lika lite som riksdagens och regeringens existens att beslut fattas på regional och lokal nivå i de fall där det är mest ändamålsenligt.
Jag finner sammantaget inget skäl att överväga att lägga ned Sametinget utan avser i stället att fortsätta att verka för att stärka dess ställning som förvaltningsmyndighet liksom ett folkvalt organ för det samiska folket.
</anforandetext>
<intressent_id>0465398691116</intressent_id>
<rel_dok_id>H010488</rel_dok_id>
<replik>N</replik>
<systemdatum>2013-08-15 18:34:54</systemdatum>
<systemnyckel>318330</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_H009132/#anf33</protokoll_url_www>
</anforande>
