<anforande>
<dok_hangar_id>2864461</dok_hangar_id>
<dok_id>H009124</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens snabbprotokoll 2012/13:124 Måndagen den 17 juni</dok_titel>
<dok_rm>2012/13</dok_rm>
<dok_nummer>124</dok_nummer>
<dok_datum>2013-06-17 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Granskning av grönbok om klimat- och energipolitiken till 2030</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>F879FD2A-254B-4E46-B8D0-AD17258FDD9D</anforande_id>
<anforande_nummer>72</anforande_nummer>
<talare>MATS ODELL (KD) replik</talare>
<parti>KD</parti>
<anforandetext>
Herr talman! När det gäller den fråga som Jens Holm upprepar för jag vet inte vilken gång i ordningen, han har fått minst fyra svar på den, kan mitt svar upprepas igen, men jag tycker att det blir en ganska meningslös diskussion.
Däremot vill jag gärna säga att EU:s utsläppshandelspolitik måste reformeras. Dock rymmer detta ett moraliskt dilemma, tycker jag. Att det finns så mycket utsläppsrätter beror till allra största delen på att man har varit framgångsrik med att spara. Man har minskat utsläppen. Då har det blivit många utsläppsrätter. Hoppsan, här var ni framgångsrika! Då kommer vi och förändrar spelplanen igen. Det finns ett dilemma i detta. Lönar det sig att göra det här? Det kommer bara att annulleras längre fram.
Det är viktigt att detta på ett grannlaga sätt. Det är det som är det gemensamma. Ska man sikta så långt som det här arbetet gör nu, decennier framåt i tiden, är det viktigt att man analyserar och att man får fram sådant som man kan stå upp för och känna att här är de mål som vi sätter upp, de metoder och de medel som vi ska använda välgrundade. Där är vi inte ännu. Det är därför som vi har lite olika syn på hur det här ska gå till. Men jag är övertygad om, herr talman, att vi har samma ambitioner om att genom kloka beslut försöka rädda det här klotets fortsatta överlevnad.
</anforandetext>
<intressent_id>0700424025906</intressent_id>
<rel_dok_id>H001NU24</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2013-06-18 05:05:31</systemdatum>
<systemnyckel>317705</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_H009124/#anf72</protokoll_url_www>
</anforande>
