<anforande>
<dok_hangar_id>2864461</dok_hangar_id>
<dok_id>H009124</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens snabbprotokoll 2012/13:124 Måndagen den 17 juni</dok_titel>
<dok_rm>2012/13</dok_rm>
<dok_nummer>124</dok_nummer>
<dok_datum>2013-06-17 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Granskning av grönbok om klimat- och energipolitiken till 2030</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>91A1DF41-41C2-4C58-B6CD-3B80E2D1C435</anforande_id>
<anforande_nummer>60</anforande_nummer>
<talare>INGEMAR NILSSON (S) replik</talare>
<parti>S</parti>
<anforandetext>
Fru talman! Jag ska säga tack till Helena Lindahl, inte minst för det anförande hon höll. Jag tyckte att det egentligen var ett enda långt hyllningstal till det vi har diskuterat när det gäller behovet av ökad förnybar energiproduktion och ökad energieffektivisering.
Ju mer jag lyssnade på det, desto mer undrade jag: Hur kan Helena Lindahl och Centerpartiet hamna i samma slutsats som resten av allianspartierna? För mig blir det fullständigt omöjligt, för det blir oförenliga ståndpunkter.
I replikskiftet har jag hört att du söker lite stöd hos en del av dina allianskamrater för de ståndpunkter som ni slutligen har landat i. Men du beskriver tydligt hur viktigt det är att öka andelen förnybart. Du talar även i replikskiften om vikten av bindande mål. Då blir naturligtvis återigen min fråga: Inser inte Helena Lindahl och Centerpartiet att det vi från vår sida önskar och kräver inte är färdigförhandlade mål och procentsatser?
Förstår ni inte signalvärdet av om vi i Sverige säger att vi självklart ska ha bindande mål när det gäller förnybar energi och när det gäller energieffektivisering? Det är klart att det är ett signalvärde utifrån de förutsättningar vi har i Sverige som är viktigt. Om ni förstår det förstår inte jag hur ni kan landa i samma slutsats som era allianskolleger.
</anforandetext>
<intressent_id>0208558695314</intressent_id>
<rel_dok_id>H001NU24</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2013-06-18 05:05:31</systemdatum>
<systemnyckel>317693</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_H009124/#anf60</protokoll_url_www>
</anforande>
