<anforande>
<dok_hangar_id>2863263</dok_hangar_id>
<dok_id>H009121</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens snabbprotokoll 2012/13:121 Onsdagen den 12 juni</dok_titel>
<dok_rm>2012/13</dok_rm>
<dok_nummer>121</dok_nummer>
<dok_datum>2013-06-12 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Skolväsendet</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>47722E74-1766-4C52-80E9-A12329F15446</anforande_id>
<anforande_nummer>143</anforande_nummer>
<talare>CARINA HERRSTEDT (SD) replik</talare>
<parti>SD</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Tomas Tobé säger att Sverigedemokraterna inte vill ha några friskolor. Det är att ännu en gång tricksa med sanningen. Sverigedemokraterna säger att friskolor är bra. Vi ska absolut ha friskolor. De ökar valfriheten och utbudet.
Det vi säger är, precis som Tomas själv säger, att det behöver regleras. Det vi framför allt vill reglera är möjligheten till överetableringar.
Är det Tomas uppfattning att om man är emot eller kritisk till något har man inte rätt att ha synpunkter? Det var lätt att få den uppfattningen när det talades om Friskolekommittén.
Jag skulle tvärtom vilja säga att det kanske är vi som är mest kritiska eller har synpunkter på reformen som skulle kunna stå bakom dessa saker. Skulle man inte kunna ha synpunkter och vara med i en uppgörelse som handlar om att pröva ägarnas lämplighet och långsiktighet? Skulle vi inte kunna ha synpunkter och stå bakom en uppgörelse om meddelarskydd för anställda vid friskolor? Det gäller öppenhet, insyn, offentlighet, skärpta sanktioner och så vidare. Skulle det inte passa jättebra för en skara som är kritisk och har synpunkter?
</anforandetext>
<intressent_id>0603753860213</intressent_id>
<rel_dok_id>H001UbU7</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2013-06-13 05:03:29</systemdatum>
<systemnyckel>317387</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_H009121/#anf143</protokoll_url_www>
</anforande>
