<anforande>
<dok_hangar_id>2863263</dok_hangar_id>
<dok_id>H009121</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens snabbprotokoll 2012/13:121 Onsdagen den 12 juni</dok_titel>
<dok_rm>2012/13</dok_rm>
<dok_nummer>121</dok_nummer>
<dok_datum>2013-06-12 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Skolväsendet</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>62FF33CF-1DDB-42C8-BDF2-0CB0677F17BC</anforande_id>
<anforande_nummer>136</anforande_nummer>
<talare>LARS OHLY (V) replik</talare>
<parti>V</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Tomas Tobé är nu kritisk mot hur friskolorna har fungerat. Det fanns inget riktigt svar på om Axcel eller andra riskkapitalbolag är bra ägare och vad du egentligen tycker om JB-koncernens konkurs. Det var kanske lite för känsligt och för jobbigt. Men du sade ändå att det krävs reglering. Det hade du aldrig sagt för två år sedan.
Det är den opinionen som drivs fram just nu av oroliga och arga elever, lärare, föräldrar och personal i skolan som inte vill se att deras skattepengar ska slösas bort på riskkapitalbolag på Jersey, som inte vill se att riskkapitalbolag ska kunna lägga ned skolor och gå i konkurs, som inte vill se att vinstintresset ska vara drivande och att det skolpolitiken ska garantera inte är rätten till kunskap utan rätten till vinst.
Det är det ni tar ansvar för, tillsammans med Miljöpartiet och Socialdemokraterna. Ni tar ansvar för att bolag och företag ska kunna fortsätta att göra vinst på skattepengar.
Det är inte fråga om kvalitet, det är inte fråga om någon väsentlig skillnad gentemot i dag, utan dessa företag kommer att kunna fortsätta att leka affär med skolan.
Det är väl lite typiskt för er politik: Det ska vara mer av samma. Resultaten kommer. Någon gång i himlen får vi vår lön. Vi kan inte se dem just nu, för vi har bara regerat i sju år. Visserligen går skolan på många områden åt fel håll, visserligen är vi inte nöjda, men vi har genomfört en rad reformer. Rösta på oss en gång till så kommer de reformerna så småningom att leda till att vi får en väldigt mycket bättre skola!
Vem tror på det där, Tomas Tobé? Jag gör det inte. Jag är rätt säker på att få väljare gör det.
</anforandetext>
<intressent_id>0371688419616</intressent_id>
<rel_dok_id>H001UbU7</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2013-06-13 05:03:29</systemdatum>
<systemnyckel>317380</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_H009121/#anf136</protokoll_url_www>
</anforande>
