<anforande>
<dok_hangar_id>2859200</dok_hangar_id>
<dok_id>H009110</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens snabbprotokoll 2012/13:110 Torsdagen den 23 maj</dok_titel>
<dok_rm>2012/13</dok_rm>
<dok_nummer>110</dok_nummer>
<dok_datum>2013-05-23 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Politik för det civila samhället, folkbildning och trossamfund</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>BD5962FD-1A92-469F-AC19-4FD83F5EE3EE</anforande_id>
<anforande_nummer>97</anforande_nummer>
<talare>PETER JOHNSSON (S) replik</talare>
<parti>S</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Jag ställde en fråga i samband med mitt anförande: Hur ser Amir på tankegången att ha någon sorts system med idrottspengar som skulle delas ut i form av en check eller liknande? Tycker han att det är rätt väg att gå? Det var ju Amirs partikamrater som föreslog detta, och Stockholm har varit föregångare för den moderata nyliberalismens utveckling i hela landet när det gäller olika områden, även sjukvård och annat. Finns det något uns av tanke och sanning bakom detta? Det skulle jag gärna vilja veta.
Jag skulle också vilja veta någonting om utvecklingen av några andra saker. Också jag är oerhört nöjd och stolt över det svenska ishockeylandslaget och det VM-guld vi nu tog i mötet mot ett land som Schweiz, som har utvecklat sin ishockey enormt mycket under de senaste åren, om man ska vara ärlig. Detta bygger på förutsättningarna för många unga att syssla med den idrott som de vill och önskar och bli morgondagens stjärnor, på samma sätt som det var för dem som nu spelar när de var yngre.
I mitt anförande nämnde jag den ekonomiska utvecklingen i landet. Vi ser att klyftorna ökar, och allt fler människor får ekonomiska problem att skapa förutsättningar för att leva upp till sina barns och kanske till och med sina barnbarns drömmar inom idrotten. Jag ska inte be dig att svara på Per Lodenius inlägg när han talade om RF:s idéprogram. Det är jättebra, men det finns en sak som inte finns med där och som inte heller Per tog upp. Det är de ekonomiska förutsättningarna i landet. Det måste man lägga in när vi ser hur klyftorna och utanförskapet ökar dramatiskt i Sverige. Jag skulle vilja veta hur Amir ser på detta och vilka åtgärder han vill vidta för att skapa förutsättningar för att fler ungdomar ska kunna delta i idrott.
</anforandetext>
<intressent_id>0205360448417</intressent_id>
<rel_dok_id>H001KrU10</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2013-05-24 05:09:27</systemdatum>
<systemnyckel>316382</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_H009110/#anf97</protokoll_url_www>
</anforande>
