<anforande>
<dok_hangar_id>2857596</dok_hangar_id>
<dok_id>H009106</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens snabbprotokoll 2012/13:106 Torsdagen den 16 maj</dok_titel>
<dok_rm>2012/13</dok_rm>
<dok_nummer>106</dok_nummer>
<dok_datum>2013-05-16 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>FN:s millenniemål</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>frågestund</kammaraktivitet>
<anforande_id>C30A129E-BD73-4FB0-B9DB-186A1A9E6DC2</anforande_id>
<anforande_nummer>89</anforande_nummer>
<talare>Statsrådet GUNILLA CARLSSON (M)</talare>
<parti>M</parti>
<anforandetext>
Herr talman! Vi har nu suttit i tre dagar i New York för att slutförhandla texter kring hur vi ska ta vidare den framgång som millenniemålen faktiskt har varit för att styra in mot att, på den tiden, halvera hunger och fattigdom i världen.
Hur kan vi tillsammans ha en agenda, inte bara för biståndet, utan över huvud taget? Vilket gemensamt ansvar har vi för att människor ska kunna lyfta sig ur fattigdom? Hur ska man mobilisera resurser för detta så att det ska vara långsiktigt hållbart?
Det har varit en otroligt stimulerande uppgift att se att vi behöver komplettera nuvarande millenniemål med mer av bra samhällsstyrning och demokrati och mer av deltagande för att komma till rätta med en del av orsakerna till att det här inte blir uthålligt. Det handlar om hur vi ska hantera miljö- och klimatutmaningen, använda jordens resurser bättre och se till att människor kan utkräva ansvar av sina egna ledare, och det handlar också om att adressera en del av de problem som ligger i att många av dem som inte uppnår dagens millenniemål lever i en situation av konflikt och postkonflikt.
Kring alla de här frågorna har vi snurrat runt i flera dagar, och det som är allra roligast är att vi har haft fokus på unga och barn. Jag är därför väldigt hoppfull om att vi ska kunna få bra nya millenniemål vad det lider. Nu ska FN-processen tas vidare.
</anforandetext>
<intressent_id>0977860675311</intressent_id>
<rel_dok_id></rel_dok_id>
<replik>N</replik>
<systemdatum>2013-05-17 05:09:21</systemdatum>
<systemnyckel>315882</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_H009106/#anf89</protokoll_url_www>
</anforande>
