<anforande>
<dok_hangar_id>2784044</dok_hangar_id>
<dok_id>GZ0994</dok_id>
<dok_titel>Riksdagens protokoll 2011/12:94 Onsdagen den 11 april</dok_titel>
<dok_rm>2011/12</dok_rm>
<dok_nummer>94</dok_nummer>
<dok_datum>2012-04-11 00:00:00</dok_datum>
<avsnittsrubrik>Migration och asylpolitik</avsnittsrubrik>
<underrubrik></underrubrik>
<kammaraktivitet>föredragning av utskottsärende med eventuell debatt</kammaraktivitet>
<anforande_id>FBCFF4F2-0E69-4B86-81F0-95E81FD4FBC2</anforande_id>
<anforande_nummer>37</anforande_nummer>
<talare>MIKAEL CEDERBRATT (M) replik</talare>
<parti>M</parti>
<anforandetext>
Fru talman! Jag tyckte mig ge ett svar: Det löper över en tid, och det är väl när den tiden har löpt färdigt som man får göra ett bokslut. Jag tycker inte att det är konstigare än så. 
Däremot hörde jag inte någonstans att Christina Höj Larsen svarade på min fråga. Hur ska vi på ett korrekt och bra sätt kunna påverka kvaliteten och kapaciteten i flyktingmottagandet inom Europa om vi inte har en harmonisering eller inte vill vara med i EU? Utskottets besök i Grekland tror jag skrämde de flesta av oss. Dem är Christina Höj Larsen beredd att lämna vind för våg, eftersom man säger nej till detta samarbete.
Sedan är det väldigt många frågor där vi hör olika ställningstaganden från Vänsterpartiet som i princip alltid går stick i stäv med att vi har en ny instans- och processordning och att det inte är politiken som beslutar i enskilda fall. Jag tycker att det är en bra ordning. Den har höjt rättssäkerheten, så den är jag nöjd med. Men det andas väldigt mycket ovilja att följa den nya instans- och processordningen från Vänsterpartiets sida.
</anforandetext>
<intressent_id>0105797223918</intressent_id>
<rel_dok_id>GZ01SfU10</rel_dok_id>
<replik>Y</replik>
<systemdatum>2012-10-30 17:00:02</systemdatum>
<systemnyckel>302468</systemnyckel>
<protokoll_url_www>https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/protokoll/protokoll_GZ0994/#anf37</protokoll_url_www>
</anforande>
